Scroll Top

Reciklart 2012

„Reciklart 2012“

Izložba radova nastalih u okviru projekta „Reciklart 2012“ otvara se 03. decembra,
na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, u Multimedijalnom centru Akademije umetnosti u Novom Sadu u 18 časova

Prema predviđenom planu, projekat je obuhvatio saradnju Akademije umetnosti Novi Sad (Univerzitet u Novom Sadu) i Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“ sa domom učenika u Novom Sadu – Radionica za ručno pravljenje papira, uz podršku Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada.

Ovo je druga po redu radionica „Reciklart“, koja je ove godine održana u periodu od 08. do 22. novembra, u trajanju od 10 dana, u Radnom centru škole „Milan Petrović“.

U radionici je učestvovalo 11 studenata Akademije umetnosti i 8 korisnika Radnog centra.
Studenti Akademije umetnosti:
Kojić Ana, Jevtović Iva, Ćirović Marina, Cvetković Marija, Munjas Aleksandra – studenti master studija;
Ilić Srđan, Jovanović Simonida, Kovačević Aleksandra, Talijan Valentina, Jevtić Marija, Vučurević Angela – studenti osnovnih studija Slikarstva.

Korisnici Radnog centra:
Amidžić Zoran, Žigić Nenad, Krasula Marko, Stupar Ilija, Veselica Dragan, Damnjanović Rade, Gajodi Dejan, Bašica Marko.

Rukovodioci projekta su bili:
Bosiljka Zirojević Lečić, vanredni profesor (Akademija umetnosti),
Jovan Marković (Rukovodilac Radnog centra) i
Zlatko Mijalković (Instruktor Radnog centra).

Projekat „RECIKLART 2012“ zamišljen je kao edukativna, teorijsko-praktična radionica za studente Departmana likovnih umetnosti (Akademije umetnosti u Novom Sadu), koja se organizuje u postojećim resursima Inkluzivno kreativnog centra (škole „Milan Petrović“ na Novom naselju) gde je smeštena i Radionica za ručno pravljenje papira.

Ova vrsta saradnje dve institucije deluje na više različitih nivoa:

dodatna edukacija (tehnologija ručno pravljenog papira) studenata Akademije umetnosti;
inkluzioni proces – zajednički rad studenata i osoba sa posebnim potrebama na razvijanju kreativnih veština;
prepoznavanje i razvijanje humanog aspekta umetnosti;
unapređivanje uslova života osoba sa mentalnom ometenošću;
senzibilizacija lokalne zajednice;
podizanje ekološke svesti.

Učesnici projekta su svoja iskustva primenili u izradi serije umetničkih slika (10 slika formata 100x100cm) što je bio prostor za kreativno izražavanje i eksperimentisanje sa izrađenim papirima u kombinaciji sa različitim tehnikama likovne umetnosti (grafit, akril, akvarel, flomasteri, pasteli…). Radovi su izvedeni kao kombinacija crteža osoba sa posebnim potrebama koje su, uz pomoć studenata, slikarskim tehnikama uobličili u zanimljive likovne izraze. Studenti su imali priliku da prenesu svoja iskustva iz umetničkog rada kao i da motivišu i pozitivno utiču na kreativno izražavanje osoba sa posebnim potrebama.

Pored velikog broja izvedenih radova, najvažniji rezultat je pozitivno iskustvo i emocije koje iz zajedničkog rada nose studenti – učesnici projekta kao i redovni korisnici Radnog centra koji su tokom trajanja projekta bili posebno motivisani.

Serija zajedničkih umetničkih radova – 10 uramljenih slika, biće izložena kao stalna postavka u prostorijama Doma učenika Inkluzivno kreativnog centra škole „Milan Petrović“ i na taj način će biti oplemenjen prostor korisnika ove specifične ustanove.

 

Slične vesti

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.