„Reciklart 2012“
Izložba radova nastalih u okviru projekta „Reciklart 2012“ otvara se 03. decembra,
na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, u Multimedijalnom centru Akademije umetnosti u Novom Sadu u 18 časova
Prema predviđenom planu, projekat je obuhvatio saradnju Akademije umetnosti Novi Sad (Univerzitet u Novom Sadu) i Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“ sa domom učenika u Novom Sadu – Radionica za ručno pravljenje papira, uz podršku Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada.
Ovo je druga po redu radionica „Reciklart“, koja je ove godine održana u periodu od 08. do 22. novembra, u trajanju od 10 dana, u Radnom centru škole „Milan Petrović“.
U radionici je učestvovalo 11 studenata Akademije umetnosti i 8 korisnika Radnog centra.
Studenti Akademije umetnosti:
Kojić Ana, Jevtović Iva, Ćirović Marina, Cvetković Marija, Munjas Aleksandra – studenti master studija;
Ilić Srđan, Jovanović Simonida, Kovačević Aleksandra, Talijan Valentina, Jevtić Marija, Vučurević Angela – studenti osnovnih studija Slikarstva.
Korisnici Radnog centra:
Amidžić Zoran, Žigić Nenad, Krasula Marko, Stupar Ilija, Veselica Dragan, Damnjanović Rade, Gajodi Dejan, Bašica Marko.
Rukovodioci projekta su bili:
Bosiljka Zirojević Lečić, vanredni profesor (Akademija umetnosti),
Jovan Marković (Rukovodilac Radnog centra) i
Zlatko Mijalković (Instruktor Radnog centra).
Projekat „RECIKLART 2012“ zamišljen je kao edukativna, teorijsko-praktična radionica za studente Departmana likovnih umetnosti (Akademije umetnosti u Novom Sadu), koja se organizuje u postojećim resursima Inkluzivno kreativnog centra (škole „Milan Petrović“ na Novom naselju) gde je smeštena i Radionica za ručno pravljenje papira.
Ova vrsta saradnje dve institucije deluje na više različitih nivoa:
dodatna edukacija (tehnologija ručno pravljenog papira) studenata Akademije umetnosti;
inkluzioni proces – zajednički rad studenata i osoba sa posebnim potrebama na razvijanju kreativnih veština;
prepoznavanje i razvijanje humanog aspekta umetnosti;
unapređivanje uslova života osoba sa mentalnom ometenošću;
senzibilizacija lokalne zajednice;
podizanje ekološke svesti.
Učesnici projekta su svoja iskustva primenili u izradi serije umetničkih slika (10 slika formata 100x100cm) što je bio prostor za kreativno izražavanje i eksperimentisanje sa izrađenim papirima u kombinaciji sa različitim tehnikama likovne umetnosti (grafit, akril, akvarel, flomasteri, pasteli…). Radovi su izvedeni kao kombinacija crteža osoba sa posebnim potrebama koje su, uz pomoć studenata, slikarskim tehnikama uobličili u zanimljive likovne izraze. Studenti su imali priliku da prenesu svoja iskustva iz umetničkog rada kao i da motivišu i pozitivno utiču na kreativno izražavanje osoba sa posebnim potrebama.
Pored velikog broja izvedenih radova, najvažniji rezultat je pozitivno iskustvo i emocije koje iz zajedničkog rada nose studenti – učesnici projekta kao i redovni korisnici Radnog centra koji su tokom trajanja projekta bili posebno motivisani.
Serija zajedničkih umetničkih radova – 10 uramljenih slika, biće izložena kao stalna postavka u prostorijama Doma učenika Inkluzivno kreativnog centra škole „Milan Petrović“ i na taj način će biti oplemenjen prostor korisnika ove specifične ustanove.