Поводом обележавања 46. рођендана Академије уметности изложба „Quo Vadis Homo“ студената Академије уметности биће онлајн емитована у среду, 22. априла 2020. на јутјуб каналу и Фејсбук страници Академије уметности са почетком у 20:30 часова.
Изложба „Quo Vadis Homo“ представља радове студената Академије уметности Нови Сад који одговарају на тему интернационалне међународне конференције “Reshaping Work” и тематском оквиру “будућност рада у дигиталном окружењу”. Радови студенти представљају уметничку интерпретацију изазова који нас чекају у будућности – проблема рада, комуникације, одрживог развоја, екологије, односа човека и технологије. Радови су у форми интерактивних видео игара, кратких цртаних анимација, стрипа, архитектонских пројеката, инсталација, видеа и слично.
Чињеница да су се радови студената са смерова Дизајн видео игара, Илустрација и Дизајн ентеријера нашли заједно на изложби „Quo Vadis Homo“ није никаква случајност. У питању су најновији смерови Академије уметности у Новом Саду који прате савремене тенденције у дизајну и уметности, школујући кадрове за будуће реално тржиште рада, истовремено се старајући да створе оригиналне и креативне, стваралачке и критичке личности, које својим деловањем могу да утичу на друштвену стварност у будућности. Радови ових младих људи јесу клица могуће будућности, која ће можда изгледати управо онако како је они замишљају.
У креативном процесу не сме се изгубити из вида одговорност професора и ментора који су водили радионице током којих су студенти креирали своје радове. Њихова улога била је да охрабре и подстакну креативно и критичко мишљење студената и да им пренесу своје знање и искуство.
Будућност рада у дигиталном окружењу, које је подложно брзим променама, које непрестано ствара бројна нова занимања, мењајући тиме све секторе људског деловања и целокупну приведу, је неизвесна. Те дубинске промене траже и свој уметнички израз. Тако су се пред нама на изложби нашле текстуалне видео игре, стрипови, гиф анимације, илустрације, архитектонски пројекти, видео пројекције и скулптуре, неке старе, али и неке нове уметничке форме. Однос између уметности и технологије, човека и машине, живог и неживог, тема је радова ових младих људи који својом уметничком интуицијом покушавају да наслуте изазове будућности.
Проф. Мирослав Шилић, шеф Департмана ликовних уметности