Универзитет у Новом Саду
Академија уметности
Студентски кулрурни центар Нови Сад
25.06.2015. отварање у 22:00х
(25.06-05.07.2015)
Пројекат Разлике
Пројекат Разлике настао је 2005. године у тежњи да окупи заинтересоване професоре и студенте Академије уметности у Новом Саду како би заједнички истраживали области социјалне, економске, културне и политичке вредности „разлика”. Овај својеврсни уметнички пројекат, отворен је за креативни судар различитих и другачијих уметничких, друштвених, социјалних и политичких форми изражавања. Основа пројекта заснива се на идејном концепту Микеланђела Пистолета (Michelangelo Pistoletto) дефинисаног текстом Progetto Arte (Art Project) и пројектом Love Difference (Волети разлике).
Реализација пројекта се одвија на годишњем нивоу, активно кроз дискусије, обиласке одређених дестинација и изложбе ангажованих професора и студената учесника. Сви учесници се могу изразити кроз излагачке и теоретске садржаје који обухватају савремену уметничку праксу.
Принципи пројекта су: направити искорак из оквира класичних медија, занемарити круту академску поделу ликовних дисциплина и створити интердисциплинарну и експерименталну акцију код учесника. Пројекат тежи да артикулише и подстакне очување разлика.
Значај пројекта Разлике заснива се на својеврсном сједињавању свих уметничких области – категорија, на учествовању сва три департмана Академије уметности и њиховој међусобној интеракцији. Пројекат на тај начин тежи да обухвати и допуни едукативне елементе, потребне за развој стваралачке способности. Током периода реализације пројекта, ствара се амбијент који кроз анализу, дијалоге и креативне садржаје елиминише дистанце и подстиче истицање разлика. Значај пројекта потврђују и институције које су подржале његову реализацију у претходном периоду. Пројекат Разлике Академије уметности у Новом Саду до сада је реализован у сарадњи са следећим институцијама: Музеј савремене уметности Војводине, Српско народно позориште; „Новкабел”; Галерија Подрум; Студентски културни центар Нови Сад; Универзитетска библиотека „Светозар Марковић” Београд; Савремена галерија, Зрењанин; Галерија умјетнина града Славонског Брода, Галерија Ружић, Хрватска.