Scroll Top

IN MEMORIAM – prof. dr Danica Petrović (1945-2024)

}}

IN MEMORIAM – prof. dr Danica Petrović (1945-2024)

IN MEMORIAM – prof. dr Danica Petrović (1945-2024)

U dane poprazništva praznika Gospodnjeg Preobraženja, 20. avgusta ove godine, preminula je prof. dr Danica Petrović (1945-2024), neumorni pregalac na polju crkvene muzike, duhovnosti i kulture.

Danica Petrović je rođena u Beogradu, 1945. godine. Osnovno, srednje i visoko obrazovanje stekla je u Beogradu, gde je maturirala na matematičkom smeru gimnazije „Sveti Sava“ i na teoretskom i klavirskom odseku (klasa prof. Miroslava Lili Petrović) srednje muzičke škole „Josip Slavenski“. Na Muzičkoj akademiji diplomirala je na odseku za muzikologiju sa radom „Svedočanstva o putovanjima po Balkanskom poluostrvu od XV do XVIII veka kao izvori za istoriju srpske muzike“ i apsolvirala na odseku za etnomuzikologiju. Iste godine izabrana je za pripravnika Muzikološkog instituta, u kojem je prošla sva naučna zvanja do naučnog savetnika (1995). Poslediplomsko usavršavanje delom je provela u Oksfordu (1971), gde je imala konsultacije sa prof. Egonom Velesom i u Nemačkoj gde je bila na kursevima Ivana fon Gardnera (Minhen) i Maurusa Fafa (Bojron). Doktorsku tezu, Osmoglasnik u muzičkoj tradiciji Južnih Slovena, odbranila je na Odseku za muzikologiju Filozofskog fakulteta u Ljubljani (1980). Učestvovala je na mnogobrojnim nacionalnim i međunarodnim naučnim skupovima u zemlji (SANU, JAZU, CANU, MANU, Matica srpska) i u inostranstvu (Velika Britanija, Danska, Nemačka, Holandija, Francuska, Italija, Poljska, Austrija, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Grčka, Finska, Rusija, SAD). Objavila oko dvesta pedeset radova na srpskom, engleskom, nemačkom, francuskom, ruskom, bugarskom i mađarskom jeziku.

Redigovala je i priredila za štampu sa pogovorom (na engleskom i nemačkom) tri knjige crkvenog pojanja Kornelija Stankovića (1993), dva pojačka zbornika Nenada Baračkog (1995, 2000) i pojački zbornik Tihomira Ostojića (u štampi). Za Sabrana dela Stevana St. Mokranjca priredila je kritičko izdanje Mokranjčevih zapisa srpskog crkvenog pojanja u tri knjige (1996, 1998). Bila je pokretač i glavni urednik sabranih dela Kornelija Stankovića. Učestvovala je u organizovanju više naučnih skupova i u pripremanju zbornika radova sa skupova u SANU i Matici srpskoj.

Organizovala je i vodila preko trideset škola crkvenog pojanja „Korneliju u spomen“ u Sremskim Karlovcima, manastiru Jošanica, u Sentandreji i Budimpešti (Mađarska). Jedan je od osnivača, a tri decenije je bila i aktivan član Studijskog hora Muzikološkog instituta. Bila je član Međunarodnog društva (International Society of Orthodox Church Music) za pravoslavnu crkvenu muziku u Joensuu (Finska), Američkog društva za vizantijsku muziku i himnologiju (American Society of Byzantine Music and Himnology), kao i grupe Cantus Planus u okviru Međunarodnog muzikološkog društva. Bila je sekretar Odbora za istoriju srpske muzike SANU, član Upravnog odbora Arhiva SANU u Sremskim Karlovcima, Upravnog odbora Matice srpske i Vukove zadužbine, član i predsednik Saveta BEMUS-a. Bila je zamenik glavnog i odgovornog urednika Zbornika Matice srpske za scenske umetnosti i muziku i član dva odeljenja Matice, a od 2001. bila je direktor Muzikološkog instituta SANU.

Od 1993. predavala je istoriju nacionalne muzike na osnovnim i poslediplomskim studijama na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i organizovala je predmet Istorija crkvene muzike na Odseku za crkvenu muziku Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu, gde je i konsultant za poslediplomske studije.

Studenti su posebno cenili njenu posvećenost materiji srpske crkvene i umetničke muzike, pošto su predavanja uvek bila veoma nadahnuta, pre svega postaknuta dubokim ličnim istraživačkim aspektom. U post-komunističkom vremenu usled nedovoljnog ili veoma malog opšteg poznavanja crkvene umetnosti i žive molitvene crkvene, posebno pravoslavne kulture, iskreno razumevanje značaja ovih hrišćanskih, tradicionalnih, ali i večno savremenih tema, donosilo je onu posebnu vrednost pedagoško-misionarske prakse.

Slične vesti

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.