Jавна презентација докторског уметничког пројекта Данице Јевђовић „Обликовање сећања”

Danica_Jevdjovic_Plakat

Jавна презентација докторског уметничког пројекта Данице Јевђовић, под насловом: „Обликовање сећања: Илустрација као хронолошки медиј“ биће отворена у четвртак, 27. јануара 2022. у просторијама КЦ Лаб са почетком у 19 часова. Изложба је за све посетиоце отворена до 4. фебруара 2022.

Докторски уметнички пројекат ,,Обликовање сећања: Илустрација као хронолошки медиј” бави се истраживањем облика које илустрација може да поприми када се стави у функцију својеврсног дневника. Предмет истраживања је визуелни приказ идеје о природи и изгледу сећања. Како су она углавном непоуздана, половична или често испреплитана са сновима и туђим сведочењима, сећања су у визуелном смислу врло интересантна. Процес трансформације сећања од проживљеног догађаја до идеје о догађају ствара простор субјективне истине. Главни јунак приче коју илуструју радови овог пројекта, К.О., као персонификација свега горе наведеног, води нас на апстрактно путовање на коме сакупља делове својих сећања и, самим тим, делове своје личности у покушају да поврати и разуме сопствени идентитет.

“Ово је Obliviscere. Његово име на латинском значи заборавити. Заборав се креће међу људима и просторима. Не зна за време јер се у њему изгубио. Понекад се представља као Ксенос [Странац], када му се деси да заборави своје право име. Да би нам било лакше да памтимо, зваћемо га К.О.”

Биографија:

Даница Јевђовић рођена 1992. у Ужицу. 2011. године завршила средњу школу “Ужичка гимназија”, природно-математички  смер.  Дипломирала  на  Академији  уметности  у  Новом  Саду  школске 2014/2015. на департману ликовних уметност, студијска група: сликарство, у класи проф. Драгана Матића. Завршила мастер студије на Академији уметности у Новом Саду 2017. на студијској групи: графичке  комуникације,  под  менторством  проф.  Ивице  Стевановића. Тренутно студент докторских студија примењених уметности и дизајна такође на Академији уметности у Новом Саду. Члан Удружења визуелних уметника Ужица (УВУУ).

Учесник више самосталних и групних изложби и пројеката у земљи и иностранству. Више пута добитник награде Универзитета у Новом Саду за постигнут успех у току студија (школске 2011/2012,   2012/2013, 2013/2014, 2014/2015). Стипендиста Фонда за младе таленте Републике Србије Доситеја у 2015. и 2016. години. Добитник специјалне награде организатора за ауторски стрип Тунел на фестивалу стрипа Велес 2016 у Македонији. Награђена из Фонда за  подстицање уметничког и истраживачког стваралаштва студената студијског програма мастер академских студија графичких комуникација ,,Nomen est omen”- Добановачки наградом 1000 Зато. Добитиник повеље Надежда Петровић, 2019, од стране фонда Академик из Ужица за уметничко стваралашто и подстицај уметничког и истраживачког стваралаштва.

Контакт инфо:

Мејл: spiritcrafft@gmail.com