Master izložba “Metamorfoza roda kroz percepciju ženskog rukopisa“ studentkinje Viktorije Zdravković biće svečano otvorena u ponedeljak 27. septembra 2021. u Galeriji Arhiva Vojvodine sa početkom u 19 časova.
Izložbu će otvoriti prof. Jasna Gulan Ružić.
Izložba će biti otvorena do 5. oktobra 2021.
Prema rečima Lis Irigare potrebno je reinterpretirati sve počev od subjekta koji se oduvek piše u muškom rodu čak i kad se tvrdi da je neutralan. Muškarac je subjekt svakog diskursa: moralnog, političkog i teorijskog, dok se žena u falogocentričnoj kulturi pozicionira kao subjekt podređen falusu. U maskulinom subjektivitetu se ogleda određena univerzalnost na osnovu koje je sve ostalo unapred osuđeno. Oduvek je bio upitan taj odnos između subjekta i ženskog. Ženski subjektivitet predstavljen je kao manjak, kao nešto nepostojeće u odnosu na maskulini, koji poseduje dominantnost upravo zbog vidljivog simbola moći koji poseduje. U heteronormativnim okvirima i kulturi, ženska drugost se stvara u odnosu na muški domen. Samo postojanje u društvu koje falus vrednuje kao glavnog označitelja, žene potpuno premešta, odnosno uklanja iz sopstvenog tela. Stvar je u tome što žene bez konekcije sa svojim telom, bez te suštinske veze gube poziciju subjekta.
Koncept mog rada bazira se na istraživanju rodnog identiteta, kao i problematici polne razlike kroz crtež kao medij, a pre svega iz pozicije ženskog iskustva. Primarno korišćenje floralnih motiva služi kao metaforični simbol za rešavanje problema i osećanja povezanih sa temom polnosti i seksualnosti. Na crtežima prikazujem proces preobražaja biljnog sveta u određenu žensku viziju. Biljni svet je zapravo samo osnova za dublja istraživanja koja se baziraju na simboličkoj povezanosti između različitih intrigantnih oblika i seksualnsti. Ključna snaga treba da se ostvari u izviranju iz organskih, prirodnih oblika, koji će služiti kao osnova za transformaciju u oblike koji će svojom asocijativnošću referisati na polne organe. Jedan od ciljeva je da se kroz radove poigram sa pitanjem rodnog identiteta i rodnih metafora kroz konstantne izmene formi i oblika koji mogu imati atiribute i ženske i muške polnosti. Takođe, dovela sam u pitanje unapred stvorene društvene predstave o ženskom identitetu. Radovi poseduju jednu vrstu otvorene i neosporne seksualnosti, ali podjednako reflektuju i dozu nedoumice, jer prikazane forme nisu ni muške ni ženske u potpunosti. Njihova suština usmerena je ka pokušaju prekida autoritarnosti muškog diskursa i suprotstavljanju njegovoj dominantnosti kroz žensku stvaralačku poziciju subjekta. Zapravo oni su neka vrsta reakcije na postojeći muški sistem vrednosti i pokušaj promene percepcije.
Viktorija Zdravković, rođena 1996. godine u Kraljevu. Završila srednju Umetničku školu u Kraljevu 2015. godine, smer grafički dizajn. Diplomirala 2019. godine na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, Odsek za primenjenu umetnost, smer Zidno slikarstvo u klasi profesora Gorana Rakića, kao najbolji student. Do sada je svoj rad izlagala na tri samostalne i više grupnih izložbi u zemlji. Trenutno je na master studijama na Akademiji umetnosti Novi Sad, smer crtanje, pod mentorstvom profesorke Jasne Gulan Ružić.