Upravni odbor Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski“ je na sednici održanoj 5. decembra 2019. godine verifikovao predloge odluka o ovogodišnjim laureatima po predlogu Komisija za razmatranje pristiglih predloga, a laureatima su nagrade uručene u četvrtak, 12. decembra u Holu Pokrajinske vlade na svečanosti koju je organizovao Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski“.
Medalja kulture pripale su našim profesorkama sa Departmana dramskih umetnosti i Departmana likovnih umetnosti. Prof. dr Agota Vitkai Kučera laureat je Medalje kulture za multikulturalnost i interkulturalnost, a prof. dr Daniela Korolija Crkvenjakov laureat Medalje kulture za očuvanje kulturnog nasleđa.
Medalja kulture za multikulturalnost i interkulturalnost Agoti Vitkai Kučera
Doktor nauka i doktor umetnosti, Agota Vitkai Kučera, redovna profesorka Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu, titulu doktora nauka stiče 2013. godine na Interdisciplinarnim i multidisciplinarnim studijama i istraživanjima u okviru Univerziteta u Novom Sadu, a titulu doktora dramskih i audiovizuelnih umetnosti stiče 2018. na Akademiji umetnosti Univerziteta u Novom Sadu. Bavi se pedagoškim, naučnoistraživačkim i umetničkim radom, a u svim oblastima njen rad je u znaku afirmacije i podsticanja multikulturalnosti i interkulturalne komunikacije. Agota Vitkai Kučera se dugo godina u nazad bavi i koncertnim pevanjem u zemlji i inostranstvu. Njen bogat repertoar uvek je u znaku multikulturalnog pristupa i obuhvata muziku različitih žanrova.
Medalja kulture za očuvanje kulturnog nasleđa Danieli Koroliji Crkvenjakov
Dr Daniela Korolija Crkvenjakov, konzervator – restaurator, laureat Medalje kulture za očuvanje kulturnog nasleđa, u svom radu uspešno sjedinjuje sve aspekte očuvanja kulturnog nasleđa – istraživanja uz primenu prirodnih nauka, valorizaciju, konzervaciju, popularizaciju i prezentaciju. Za ovakvu multidisciplinarsnost na delu zaslužni su njeno obrazovanje i velika energija i entuzijazam, vidljivi u svakoj od ovih oblasti rada. U formalnom obrazovanju je spojila inženjersku diplomu, potom diplomu konzervatora – restauratora, i na kraju doktorat iz oblasti multidisciplinarnih nauka u programu „Istorija i filozofija prirodnih nauka i tehnologije“. Pored toga neprekidno se usavršavala i kroz neformalno obrazovanje, istovremeno deleći nesebično stečeno znanje drugima. Obraća se i stručnjacima i širokoj publici – između ostalog kroz autorstvo četiri konzervatorske publikacije, brojne stručne tekstove, organizovanje stručnih i naučnih skupova i radionica, predavanja Konzervatorski razgovori. Veliki iskorak u pravcu širenja znanja o čuvanju kulturnog nasleđa na mlađe generacije konzervatora učinila je pokretanjem i vođenjem master studija Konzervacije i restauracije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Iskreni je i neumorni borac za bolje mesto i unapređenje konzervatorsko – restauratorske struke.