Scroll Top

Сребрни лав за проф. Владана Јолера и проф. Crawford на Бијеналу архитектуре: Награда посвећена студентима и професорима у Србији

}}

Сребрни лав за проф. Владана Јолера и проф. Crawford на Бијеналу архитектуре: Награда посвећена студентима и професорима у Србији

Сребрни лав за проф. Владана Јолера и проф. Crawford на Бијеналу архитектуре: Награда посвећена студентима и професорима у Србији

Проф. Владан Јолер са Катедре за нове ликовне медије Департмана ликовних и примењених уметности Академије уметности Нови Сад и оснивач SHARE Фондације и освојио је Сребрног лава, престижну награду на Венецијанском бијеналу архитектуре, као коаутор дела Calculating Empires: A Genealogy of Technology and Power Since 1500 заједно са професорком и истраживачицом Kate Crawford.

Награде су проглашене у суботу, 10. маја, у оквиру свечаног отварања 19. Међународне изложбе архитектуре у Венецији. Рад је део главне изложбе у венецијанском Арсеналу под кустоским вођством Carla Rattija .

Захваљујући се на признању, професор Јолер је нагласио да награду посвећује својим колегама, студентима и професорима Универзитета у Новом Саду.
„Посвећујем је свим студентима и активистима који су тренутно у затвору у Србији или у принудном егзилу. Свим студентима, професорима и грађанима који су жртве полицијске бруталности, физичког и психолошког злостављања, таргетираног надзора, застрашивања и кампање блаћења, које организује режим. Коначно, посвећујем је људима који су изгубили живот под надстрешницом реновиране железничке станице у Новом Саду, догађају који је покренуо масовне антивладине протесте.“

Проф. Јолер је позвао све архитекте, инжењере, урбанисте, уметнике и чланове академске заједнице да не сарађују са неправедним и корумпираним режимима у свету, нити са политичарима и компанијама који учествују у праксама експлоатације зарад профита, моћи и контроле. „Ово није само позив на бојкот, већ отворени позив да се поново промисле и поново замисле нови друштвени, политички и економски системи“, закључио је Владан Јолер.

Рад Calculating Empires: A Genealogy of Technology and Power Since 1500 чини видљивом иначе невидиљиву генеалогију и заједничку еволуцију технологије и власти, не само у простору већ и у времену, рекао је председник жирија Hans Ulrich Obrist.
„Данас је више него икада важно разумевање испреплетености моћи и технологије, колонијализма и аутоматизације. Овај изванредни дијаграм помаже нам да боље разумемо нашу садашњост и изградимо алтернативну будућност.“

Calculating Empires: A Genealogy of Technology and Power Since 1500 је визуелни манифест дуг 24 метра, који прати 500 година развоја система контроле потпомогнутих технологијом – од империјалне доминације, до савремене вештачке интелигенције. Ова монументална визуализација истраживања и дизајна открива како су системи мерења, рачунања и архитектуре вековима коришћени за обликовање и управљање телима, границама, образовањем, енергијом и биосфером. Постављајући спектакл савременог развоја вештачке интелигенције у контекст вишевековне историје, рад проф. Јолера и проф. Kate Crawford показује како су империје користиле технологију за централизацију моћи. Кроз стотине прецизно ручно израђених илустрација и текстова, мапира еволуцију уређаја, инфраструктура и рачунарских архитектура, откривајући дубоку повезаност техничких и друштвених система.

Дело позива публику да изнова размисли о свеприсутној моћи вештачке интелигенције данас, разумевајући историјске токове који су довели до њеног успона – и структурне силе које и даље обликују наш свет.

Фото: SHARE Фондација

Сличне вести

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.