Монографија проф. др Дејана Средојевића под називом “Дикција. О гласу, гласовима, акценту и прозодији у српском језику” објављена је и сви заинтересовани могу је поручити путем линка: https://skriptarnica.ff.uns.ac.rs/product/dikcija-o-glasu-glasovima-akcentu-i-prozodiji-u-srpskom-jeziku
Садржај монографија можете погледати ОВДЕ.
Ова је књига намењена свима које занимају дикцијски феномени. Намењена је онима који проучавају гласовну, акценатску и прозодијску проблематику из угла фонетике и фонологије, анализе дискурса и прагматике, као и оним истраживачима других области (попут медицине и логопедије) у чијем су пољу интересовања и дикцијске појаве. Такође, књига је намењена и вокалним, а пре свега, говорним професионалцима, као и студентима лингвистике, журналистике, глуме и сродних области.
„Дело Дикција. О гласу, гласовима, акценту и прозодији у српском језику представлја изузетно вредно научно штиво које на аргументован начин, уз ослонац на релевантну и исцрпну литературу, описује фонетско-фонолошку и прозодијску структуру српског језика (али и језика уопште) осветлјавајући је са различитих аспеката и уз примену поузданог и савременог теоријско-методолошког апарата – прецизне експерименталне анализе, уз комбинацију са другим релевантним лингвистичким методама. Поред наведеног, изузетно је важно истаћи и то да аутор низом илустрација и графичких приказа аргументује поставлјене тврдње, чиме ова публикација добија квалитет научно утемелјеног и релевантног штива које може да нађе своју примену не само у настави и обуци говорних професионалаца него и у научним истраживањима различитих профила.”
проф. др Исидора Бјелаковић
Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду
Одсек за српски језик и лингвистику
„Приказана студија, заснована на адекватном емпиријском истраживању, спроведена је на високом академском и научном нивоу и читаоцима нуди обилје података и теоријских разматрања о акустичким говорним константама. Коректно пројектовани цилјеви истраживања, адекватне методе анализе и доказивања у емпиријским деловима студије, адекватан говорни корпус и обимна домаћа и страна литература довели су до валидних истраживачких налаза који потврђују да рукопис Дејана Средојевића под називом Дикција. О гласу, гласовима, акценту и прозодији речи у српском језику представлја значајан и оригиналан научни допринос у проучавању говорног израза.”
Проф. др Александра Лончар Раичевић
Филозофски факултет Универзитета у Нишу
Департман за србистику
„Монографија Дикција. О гласу, гласовима, акценту и прозодији у српском језику аутора проф. др Дејана Средојевића представља изузетно значајну студију у којој су различити феномени који су у вези с дикцијом детаљно представљени, из угла анатомије и физиологије, фонетике и акцентологије и прозодије. Грађа је представљена на завидном академском нивоу, али јасно и разумљиво уз обиље илустрација које помажу да се говорни феномени и виде. Књига ће, верујем, бити од велике користи читаоцима различитих профила: професорима српског језика, фонетичарима, логопедима, глумцима и новинарима, као и студентима ових студијских програма. С великим професионалним задовољством препоручујем за објављивање ову изванредно корисну и занимљиву књигу.”
Проф. др Слободан Савовић
Медицински факултет Универзитета у Новом Саду
Катедра за оториноларингологију
„Књига Дејана Средојевића ДИКЦИЈА аутентичан је примјер сусрета знаности и умјетности, теорије и праксе. Аутор пропитује све теоретске поставке дикцијских феномена акустичко-фонетским истраживањима на материјалу српског језика, у пракси, уз помоћ професионалних глумаца у казалиштима широм Србије. Уз то, пропиткује своја истраживања у практичном раду с новинарима и телевизијским презентерима те у настави са студентима новинарства и глуме. Мишљења сам да ова књига представља изнимно риједак и вриједан допринос како знаности лингвистике и фонетике, тако и казалишној умјетности и умјетности говора заступљеној у различитим медијима. Она ће сасвим сигурно бити на корист широком слоју стручњака, говорних педагога, глумаца, спикера, водитеља, презентера и осталих практичара високо-стандардизиранога говорења, како у Србији тако и у Хрватској и Босни и Херцеговини.”
Ред. проф. арт. Сузана Николић
Академија драмске умјетности Свеучилишта у Загребу
Катедра за сценски говор