Мантаутас Крукаускас, ванредни професор Литванске академије за музику и позориште у Виљнусу (П6) и шеф LMTA центра за музичке иновације, боравио је у студијским посетама партнерским институцијама у оквиру пројекта ДЕМУСИС у периоду од 12 до 20. децембра 2021.
Преко 50 студената основних и мастер студија на Академије уметности Универзитета у Новом Саду (П2) и Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу (П3) и новог мастер студијског програма Музичка режија Факултета музичке уметности Универзитета уметности у Београд (П1) учествовало је на предавањима, радионицама, демонстрацијама и дискусијама о иновативним праксама у музици, амбисоници и просторном звуку, алатима за дизајн звука и другим сродним темама из области дигиталних вештина за студенте музичке уметности и музичке продукције.
Проф. Крукаускас 13. децембра посетио је Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу где је студентима основних и мастер студија Музичког перформанса, Музичке педагогије и Музике у медијима држао предавања о просторној музици и звуку и техникама и алатима дизајна звука. Након оба предавања уследиле су сесије питања и одговора. Следећег дана, организована је радионица о учењу на даљину и музици као наставак обуке наставника која је претходно одржана онлајн.
Академија уметности у Новом Саду била је домаћин проф. Мантаутасу Крукаускасу од 15. до 16. децембра. Првог дана одржао је предавање и разговарао је са студентима и наставницима Департмана музичке уметности: музикологије, композиције и мастер студија музике и медија, концентришући се на иновативне праксе у музици и просторном звуку, док су наредног дана студенти и наставници Катедре за аудио – визуелне медије дизајн звука и музичке продукције имали прилику да детаљније истраже аудио, заједно са звучним концептима и алатима за обраду.
Последња три дана студијске посете проф. Крукаускас је сарађивао са студентима прве и друге године мастер студијског програма Музичка режија, који је уведен у наставни план и програм Факултета музичке уметности у Београду 2020/21. године у оквиру пројекта ДЕМУСИС.