Лауреат угледног признања „Славуј Хаџић“, које покрајински јавни сервис додељује за целокупан рад у области филмског, медијског и образовног рукописа и доприноса нашој култури је професор Никола Секерић, са Катедре за АВ медије, модул камера.
Поводом Дана Радио-телевизије Војводине и уједно обележавања 70 година Радија, запосленима, који су се истакли својим радом у Студију „М“, традиционално су додељене годишње награде. Професор Секерић, је том приликом истакао: „Част ми је и задовољство што сам добио ову награду, посебно што сам једно време био Славујев асистент. Имао сам прилику да учим од њега, а касније и огромну привилегију да снимам емисију о њему (емисија „Моји школски дани“). У РТВ сам радио пре 19 година, али сам и даље присутан кроз моје раније и нове радове, а, пре свега, кроз моје студенте“.
Свој професионални сниматељски рад започео је на Телевизији Нови Сад као асистент старијим и професионлно доказаним сниматељима попут Бранка Иватовића, Петра Латиновића, Славуја Хаџића и других. На Факултету драмских уметности у Београду дипломирао је 1989.године а ментор му је био професор Никола Мајдак.
Никола Секерић је током свог рада у ТВНС као сниматељ и редитељ урадио ретку и значајну серију „Волшебно обенђенлучен“ посвећену Растку Петровићу, авангардном српском писцу и његовом књижевном делу. У оквиру „Антологије српског песништва“ Никола Секерић и екипа ТВНС радили су емисију посвећену Александру Тишми, по сценарију проф.др Јована Делића, Небојше Глишића и Драгомира Зупанца.
Значајан је његов сниматељски рад као члана експедиције геолошких истраживача на Бајкал и Новосибирск (Русија и Србија) по позиву др Ивана Дулића (Нови Сад, Војводина). Сарадња на документарним репортажама са Ласлом Тотом – Колумбија, Перу, Боливија, Венеција, последњи дани комунизма у Источној Европи итд.
Рад Николе Секерића у филму „Сведок“ Бранка Чворовића на Академији лепих уметности у Прагу 1994.године добио је највеће признање за најбољу камеру на Југословенском фестивалу документарног, играног, експерименталног и анимираног филма у Београду. Добитник је и Велике златне плакете Града Београда од стране жирија коме је председавао прослављени и култни редитељ Живко Николић. 2009. године добија исто признање за филм „Life“, редитеља Антала Силарда.
Међу осталим значајним радовима Николе Секерића поменућемо филмове “ Miracle, Miracle“ (1992), „О apohairetismos tis alitheias (1995)“, „Поглед с Ајфеловог торња (2005)“ (2005), краткометражни „Зима“ (2005), „Лајф“ (2009), „Љубав, ожиљци“ (201) и многи други.
Дечији филм „Филмски осмех“ (2019) који је радила кино секција новосадских ученика из неколико основних школа и две средње школе обновљена је после 30 година, један од ментора је проф. Никола Секерић. Био је гостујући професор на Факултету драмских умјетности на Цетињу.
Фото: Јарослав Пап/РТВ