Пројекaт „Пчела радилица: Хармонија и геометрија”
У оквиру уметничког апикомплекса институција српске Атине на Светски дан пчела у понедељак, 20. маја 2024. у простору Матице Српске, а у организацији Фондације „Лаза Костић“ биће презентован пројекат „Пчела радилица: Хармонија и геометрија” са почетком у 20 часова.
Пројектом „Пчела радилица: Хармонија и геометрија”, обележавају се три догађаја: Светски дан пчела, 160 година пресељења Матице српске у Нови Сад из Пеште и златни јубилеј – 50 година од оснивања Академије уметности Нови Сад.
Кроз in-situ радове и звучне инсталације, у сарадњи студената са два департмана Академије уметности, истражује се симболика пчела и њихова повезаност са културом и идентитетом, обележавајући истовремено 160 година пресељења Матице српске у Нови Сад и 50 година постојања Академије уметности.
Овако конципирана уметничка инсталација представља сарадњу студената Академије уметности – са Департмана музичке уметности и Департмана ликовних и примењених уметности, под менторством редовних професорки Александре Вребалов и Босиљке Зиројевић Лечић, а на иницијативу Фондације „Лаза Костић“.
У изабраном простору Матице српске, уметнички објекти и звучни сегменти инспирисани симболиком пчела, промишљани су и реализовани су са визијом да ненаметљиво утичу на нови начин интеракције посетилаца са простором. Као спој уметности, историје, културе и природе, овакав концепт обогаћује културну сцену и промоцију свести о културном, друштвеном и биодиверзитету.
Уметници који са својим радовима учествују у реализацији уметничке инсталације у оквиру пројекта „Пчела радилица: Хармонија и геометрија” су:
– Мирјана Миловановић
– Владимир Сарић
– Филип Најдановић
– Нађа Чајкаш
– Сара Спасојев
– Теодора Максимовић – студенти 3. године основних студија, модул Сликарство, у класи проф. Босиљке Зиројевић Лечић.
– Димитрије Бељански
– Алексеј Мрдаковић – студенти композиције у класи проф. Александре Вребалов.
„Уметнички апикомплекс”, како га је назвала Марина Милић Радовић, наставља необичне укрштаје пчеле, Матице српске и Академије уметности у Новом Саду, које је Фондација „Лаза Костић” премијерно покренула „Пчелојављењем у музици” 2022. године.
Учешће Музеја пчеларства „Живановић” даје још једну димензију овом пројекту, подсећајући на чињеницу да је др Јован Живановић (1841-1916), пријатељ Лазе Костића, истакнути члан Матице српске, био и оснивач модерног пчеларства у Србији.
Фотограф у оквиру пројекта: Милана Милованов
Дизајн: Сара Спасојев