ШЕKСПИР И ПЧЕЛА – МУЛТИМЕДИЈАЛНА ИГРА
Мултимедијални перформанс је замишљен као синтеза елемената видео арт форме и музичкопоетског дела, на Шекспирове стихове из Хенрија В. Текст монолога надбискупа Kентерберијског, који пореди рад, ред, организованост и дисциплину пчела, а метафорички представља енглеско Kраљевство, биће представљен у форми бдекламативног и певаног дела, у каузалном али неспутаном односу између гласа, електронике и визуелне уметности. Пројекат може бити посматран кроз релацију улоге мушкарца (мушке јединке) и жене (женске јединке) у различитим друштвено-историјским контекстима и процесима у природи. С друге стране, циљ пројекта је скренути пажњу јавности на свесност очувања природе и важности улоге пчела у комплетном еко-систему.
Љубомир Николић, композитор и истраживач
Извођачи:
Радослава Воргић Журжован, глас
Љубомир Николић, електроника и звучни објекти
Горан Деспотовски, визуелна поставка
Матеј Kовачић (Словенија, Немачка) – теренски снимци (фиелд рецордингс)
Зденко Медвеђ, дизајн светла
Раде Милинковић, дизајн звука
Радослава Воргић Журжован, сопран, дипломирала је на два одсека Академији уметности у Новом Саду: на Одсеку за соло певање у класи др Милице Стојадиновић и Одсеку за општу музичку педагогију. Мастер и концерт егзамен завршила је на Јоханес Гутенберг универзитету у Мајнцу, на Високој школи за музику у Мајнцу у класи проф. Kлаудије Едер. Била је члан Младог ансамбла Државне опере у Мајнцу, Театра и оркестра у Билу и Солотурну (Швајцарска), гост певач је ансамбла Државне опере у Висбадену (Немачка) и члан је Нове Београдске опере под руководством Предрага Госте. Сарађивала је са Државном филхармонијом Рајнландфалца, ансамблима Нојмајер конзорт (Франкфурт), Одеон, Сарбанд (Минхен), Kалиомене, хором Св. Стефан Дечански и Орфелин итд. Добитник је бројних награда, међу којима су Ибла Гранд Призе и специјална награда за извођење Хендла, награда Kамерне опере Рајнсберг, међународних такмичења у Нојштату и барокног такмичења Тамиш у Сарбрукену, такмичења соло певача у Руми и Београду. Била је стипендисткиња Фондације Валтер- Kамински у Немачкој, Академије наука и књижевности Мајнц, Фонда за младе таленте Министарства за омладину и спорт „Доситеја“, Фонда за унапређење вокалне уметности младих „Меланија Бугариновић и ћерке Мирјане Kалиновић Kалин“, Хуманитарног фонда „Привредник“, амбасадор и прва дама витез фондације „Лаза Kостић“. Запажени су солистички концерти у Србији, Немачкој, Енглеској и Италији, као и наступи са ансамблом Њу Тринити барок на концертима и фестивалима по Србији и Хрватској са којима је снимила ЦД. Посебну љубав негује према барокној музици, немачком лиду, савременој музици и педагошком раду.
Горан Деспотовски, (1972). Дипломирао је на Вишој школи ликовних и примењених уметности у Београду (1995); на Академији уметности у Новом Саду завршио је основне академске (1999) и магистарске студије сликарства (2003), и стекао звање: Доктор уметности – Ликовне уметности (2018). На истој академији је и запослен (од 2004). Изабран је у звање редовног професора, за ужу уметничку област Сликарство (од 2019). Председник је Савеза удружења ликовних уметника Војводине (од 2017). Излагао је на шездесет и шест самосталних и на више колективних изложби у землји и иностранству. Вишеструко је награђиван из области ликовних уметности. Аутор је више пројеката у оквиру АУНС: Разлике (2005–), Слика (2011–), Kњига (2016), Простор дигиталне слике (2016) и пројеката у оквиру СУЛУВ: СМИЦ. покретна форма (2019–), Померај у кôду и др.
Љубомир Николић, композитор и истраживач идентификује културно наслеђе као непресушни извор материјала за реинтерпретацију у данашње време. У последњем временском периоду његови радови су везани за експериментални приступ у истраживању звучних могућности – кроз експерименталну звучну археологију, најчешће помешану са електроакустичким медијем – што аутор формулише као – арцахеосцапе мусиц. Николићева музика има посебну атмосферу, где праисторијски инструменти и звучни објекти „оживљавају“ у савременом контексту, као резултат упорног истраживања и експериментисања. Посебно поље интересовања овог уметника су пројекти Kреативне Европе и интернационална сарадња са уметницима широм Европе. Дела су му извођена у Европи, Азији и Америци.
Пројекат Удружења „Арт ритам“ се реализује у оквиру 6. Kалеидоскопа културе, уз подршку Градске управе за културу Града Новог Сада, Фондације „Нови Сад 2021- Европска престоница културе“