Scroll Top

ŠEKSPIR I PČELA – MULTIMEDIJALNA IGRA

}}

ŠEKSPIR I PČELA – MULTIMEDIJALNA IGRA
Četvrtak, 12. oktobar 2023. godine u 20.00 sati
KS Barka, Čenejska 54. Novi Sad

ŠEKSPIR I PČELA – MULTIMEDIJALNA IGRA

Multimedijalni performans je zamišljen kao sinteza elemenata video art forme i muzičkopoetskog dela, na Šekspirove stihove iz Henrija V. Tekst monologa nadbiskupa Kenterberijskog, koji poredi rad, red, organizovanost i disciplinu pčela, a metaforički predstavlja englesko Kraljevstvo, biće predstavljen u formi bdeklamativnog i pevanog dela, u kauzalnom ali nesputanom odnosu između glasa, elektronike i vizuelne umetnosti. Projekat može biti posmatran kroz relaciju uloge muškarca (muške jedinke) i žene (ženske jedinke) u različitim društveno-istorijskim kontekstima i procesima u prirodi. S druge strane, cilj projekta je skrenuti pažnju javnosti na svesnost očuvanja prirode i važnosti uloge pčela u kompletnom eko-sistemu.

Ljubomir Nikolić, kompozitor i istraživač

Izvođači:
Radoslava Vorgić Žuržovan, glas
Ljubomir Nikolić, elektronika i zvučni objekti
Goran Despotovski, vizuelna postavka
Matej Kovačić (Slovenija, Nemačka) – terenski snimci (field recordings)
Zdenko Medveđ, dizajn svetla
Rade Milinković, dizajn zvuka

Radoslava Vorgić Žuržovan, sopran, diplomirala je na dva odseka Akademiji umetnosti u Novom Sadu: na Odseku za solo pevanje u klasi dr Milice Stojadinović i Odseku za opštu muzičku pedagogiju. Master i koncert egzamen završila je na Johanes Gutenberg univerzitetu u Majncu, na Visokoj školi za muziku u Majncu u klasi prof. Klaudije Eder. Bila je član Mladog ansambla Državne opere u Majncu, Teatra i orkestra u Bilu i Soloturnu (Švajcarska), gost pevač je ansambla Državne opere u Visbadenu (Nemačka) i član je Nove Beogradske opere pod rukovodstvom Predraga Goste. Sarađivala je sa Državnom filharmonijom Rajnlandfalca, ansamblima Nojmajer konzort (Frankfurt), Odeon, Sarband (Minhen), Kaliomene, horom Sv. Stefan Dečanski i Orfelin itd. Dobitnik je brojnih nagrada, među kojima su Ibla Grand Prize i specijalna nagrada za izvođenje Hendla, nagrada Kamerne opere Rajnsberg, međunarodnih takmičenja u Nojštatu i baroknog takmičenja Tamiš u Sarbrukenu, takmičenja solo pevača u Rumi i Beogradu. Bila je stipendistkinja Fondacije Valter- Kaminski u Nemačkoj, Akademije nauka i književnosti Majnc, Fonda za mlade talente Ministarstva za omladinu i sport „Dositeja“, Fonda za unapređenje vokalne umetnosti mladih „Melanija Bugarinović i ćerke Mirjane Kalinović Kalin“, Humanitarnog fonda „Privrednik“, ambasador i prva dama vitez fondacije „Laza Kostić“. Zapaženi su solistički koncerti u Srbiji, Nemačkoj, Engleskoj i Italiji, kao i nastupi sa ansamblom Nju Triniti barok na koncertima i festivalima po Srbiji i Hrvatskoj sa kojima je snimila CD. Posebnu ljubav neguje prema baroknoj muzici, nemačkom lidu, savremenoj muzici i pedagoškom radu.

Goran Despotovski, (1972). Diplomirao je na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu (1995); na Akademiji umetnosti u Novom Sadu završio je osnovne akademske (1999) i magistarske studije slikarstva (2003), i stekao zvanje: Doktor umetnosti – Likovne umetnosti (2018). Na istoj akademiji je i zaposlen (od 2004). Izabran je u zvanje redovnog profesora, za užu umetničku oblast Slikarstvo (od 2019). Predsednik je Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine (od 2017). Izlagao je na šezdeset i šest samostalnih i na više kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Višestruko je nagrađivan iz oblasti likovnih umetnosti. Autor je više projekata u okviru AUNS: Razlike (2005–), Slika (2011–), Knjiga (2016), Prostor digitalne slike (2016) i projekata u okviru SULUV: SMIC. pokretna forma (2019–), Pomeraj u kôdu i dr.

Ljubomir Nikolić, kompozitor i istraživač identifikuje kulturno nasleđe kao nepresušni izvor materijala za reinterpretaciju u današnje vreme. U poslednjem vremenskom periodu njegovi radovi su vezani za eksperimentalni pristup u istraživanju zvučnih mogućnosti – kroz eksperimentalnu zvučnu arheologiju, najčešće pomešanu sa elektroakustičkim medijem – što autor formuliše kao – arcaheoscape music. Nikolićeva muzika ima posebnu atmosferu, gde praistorijski instrumenti i zvučni objekti „oživljavaju“ u savremenom kontekstu, kao rezultat upornog istraživanja i eksperimentisanja. Posebno polje interesovanja ovog umetnika su projekti Kreativne Evrope i internacionalna saradnja sa umetnicima širom Evrope. Dela su mu izvođena u Evropi, Aziji i Americi.

Projekat Udruženja „Art ritam“ se realizuje u okviru 6. Kaleidoskopa kulture, uz podršku Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada, Fondacije „Novi Sad 2021- Evropska prestonica kulture“

Slične vesti

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.