Scroll Top

Umetnost dostupna svima

Fotka za umetnost dostupna svima
}}

Projekat Akademija umetnosti

Član 27. Univerzalne deklaracije UN o ljudskim pravima kaže da: “Svako ima pravo da slobodno učestvuje u kulturnom životu zajednice, da uživa u umetnosti i da učestvuje u naučnom napretku i u dobrobiti koja otuda proističe…”.

Projekat Akademije umetnosti u Novom Sadu, Departmana likovne umetnosti pod rukovodstvom prof. Bosiljke Zirojević Lečić “Umetničko stvaralaštvo kao način inkluzije; Inkluzija kroz kreativno izražavanje – likovne umetnosti” jedan je od koraka ka ostvarivanju tog prava za mlade talentovane osobe sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koje su kao i njihovi vršnjaci iz tipične populacije izabrali da im likovna umetnost bude životni poziv.

Prvi polaznici ovog projekta: Anamaria, Jelena, Gruja, Bojana, Brankica, Marko, Mihajlo i Vir su učenici i korisnici ŠOSO “Milan Petrović” sa domom učenika, škole za dizajn “Bogdan Šuput” i Doma za decu i omladinu u Veterniku. Oni su tokom školovanja pokazali veliku potrebu i posvećenost likovnom izražavanju, a nekima od njih je likovni izraz najrečitiji i prvenstveni vid komunikacije. Hrabro i sa velikim entuzijazmom su krajem oktobra 2017. započeli druženje sa studentima i nastavnicima Departmana likovne umetnosti Akademije umetnosti.

Mirjana Iskov, koordinator projekta ispred ŠOSO “Milan Petrović” objašnjava da na obostrano zadovoljstvo smo uočili da su tokom prvih susreta u kreativnim radionicama škole “Milan Petrović” prevaziđene barijere predrasuda i straha od nepoznatog.

-Posebno nas raduje interesovanje i brojan odziv studenata Akademije umetnosti, koji su uzeli učešće i u drugim aktivnostima u školi, raspitivali se o mogućnostima za volontiranje i bili dobrodošla publika na nastupu školskog „soundbeam“ orkestra „Dobri ljudi“ u okviru „Novosadskog jazz festivala“. Time su već na početku uspostavljenu međusobni odnosi poštovanja i uvažavanja kao okvir za vršnjačku podršku i učenje u nastavku projekta koji se realizuje u slikarskim klasama na Akademiji – ističe Mirjana Isakov.

U drugoj fazi projekta Akademija je obezbedila raznolik slikarski materijal kako bi se polaznici upoznali sa slikarskim tehnikama i različitim mogućnostima izražavanja koje ovi materijali omogućavaju.

-Samostalno ili uz asistenciju studenata i nastavnika ostvareni su i prvi likovni radovi koji će kao i sam proces rada i interakcija među polaznicima i studentima biti predmet analize u cilju kreiranja studijskog programa koji bi omogućio kvalitetniju obrazovnu i kulturnu inkluziju mladih stvaralaca. Izložba odabranih radova će biti postavljena u Galeriji ŠOSO „Milan Petrović“ u Inkluzivno-kreativnom centru na Novom naselju – navodi prof. Bosiljka Zirojević Lečić.

Spremnost za učešće i oduševljenje ovim projektom su iskazali i roditelji i staratelji polaznika, kao i nastavnici i radni instruktori i drugi stručnjaci koji su prepoznali njihove kreativne potencijale. Afirmacija talenta, rada i znanja povećava vidljivost marginalizovane grupe mladih sa invaliditetom. Na taj način se senzibiliše lokalna zajednica za prihvatanje različitosti na putu ostvarivanja ljudskih prava i istinske socijalne inkluzije.

Projekat “Umetničko stvaralaštvo kao način inkluzije; Inkluzija kroz kreativno izražavanje – likovne umetnosti” finansiran je od strane Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.

Slične vesti

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.