Član 27. Univerzalne deklaracije UN o ljudskim pravima kaže da: “Svako ima pravo da slobodno učestvuje u kulturnom životu zajednice, da uživa u umetnosti i da učestvuje u naučnom napretku i u dobrobiti koja otuda proističe…”.
Projekat Akademije umetnosti u Novom Sadu, Departmana likovne umetnosti pod rukovodstvom prof. Bosiljke Zirojević Lečić “Umetničko stvaralaštvo kao način inkluzije; Inkluzija kroz kreativno izražavanje – likovne umetnosti” jedan je od koraka ka ostvarivanju tog prava za mlade talentovane osobe sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koje su kao i njihovi vršnjaci iz tipične populacije izabrali da im likovna umetnost bude životni poziv.
Prvi polaznici ovog projekta: Anamaria, Jelena, Gruja, Bojana, Brankica, Marko, Mihajlo i Vir su učenici i korisnici ŠOSO “Milan Petrović” sa domom učenika, škole za dizajn “Bogdan Šuput” i Doma za decu i omladinu u Veterniku. Oni su tokom školovanja pokazali veliku potrebu i posvećenost likovnom izražavanju, a nekima od njih je likovni izraz najrečitiji i prvenstveni vid komunikacije. Hrabro i sa velikim entuzijazmom su krajem oktobra 2017. započeli druženje sa studentima i nastavnicima Departmana likovne umetnosti Akademije umetnosti.
Mirjana Iskov, koordinator projekta ispred ŠOSO “Milan Petrović” objašnjava da na obostrano zadovoljstvo smo uočili da su tokom prvih susreta u kreativnim radionicama škole “Milan Petrović” prevaziđene barijere predrasuda i straha od nepoznatog.
-Posebno nas raduje interesovanje i brojan odziv studenata Akademije umetnosti, koji su uzeli učešće i u drugim aktivnostima u školi, raspitivali se o mogućnostima za volontiranje i bili dobrodošla publika na nastupu školskog „soundbeam“ orkestra „Dobri ljudi“ u okviru „Novosadskog jazz festivala“. Time su već na početku uspostavljenu međusobni odnosi poštovanja i uvažavanja kao okvir za vršnjačku podršku i učenje u nastavku projekta koji se realizuje u slikarskim klasama na Akademiji – ističe Mirjana Isakov.
U drugoj fazi projekta Akademija je obezbedila raznolik slikarski materijal kako bi se polaznici upoznali sa slikarskim tehnikama i različitim mogućnostima izražavanja koje ovi materijali omogućavaju.
-Samostalno ili uz asistenciju studenata i nastavnika ostvareni su i prvi likovni radovi koji će kao i sam proces rada i interakcija među polaznicima i studentima biti predmet analize u cilju kreiranja studijskog programa koji bi omogućio kvalitetniju obrazovnu i kulturnu inkluziju mladih stvaralaca. Izložba odabranih radova će biti postavljena u Galeriji ŠOSO „Milan Petrović“ u Inkluzivno-kreativnom centru na Novom naselju – navodi prof. Bosiljka Zirojević Lečić.
Spremnost za učešće i oduševljenje ovim projektom su iskazali i roditelji i staratelji polaznika, kao i nastavnici i radni instruktori i drugi stručnjaci koji su prepoznali njihove kreativne potencijale. Afirmacija talenta, rada i znanja povećava vidljivost marginalizovane grupe mladih sa invaliditetom. Na taj način se senzibiliše lokalna zajednica za prihvatanje različitosti na putu ostvarivanja ljudskih prava i istinske socijalne inkluzije.
Projekat “Umetničko stvaralaštvo kao način inkluzije; Inkluzija kroz kreativno izražavanje – likovne umetnosti” finansiran je od strane Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.