Izložba radova „Blagosloviti„, autora Nemanje Milenkovića, stručnog saradnika sa Katedre za slikarstvo Departmana likovnih i primenjenih umetnosti svečano će biti otvorena u ponedeljak, 03. aprila 2023. u Galeriji Nezavisne umetničke asocijacije Remont sa početkom u 19 časova.
Izložba je za sve posetioce otvorena do 28. aprila 2023.
Izlagačka celina pod nazivom „Blagosloviti“ predstavlja radove koji su nastali tokom 2022. godine, a koji su izvedeni u mediju slike (akvarela) i instalacije promenljivih dimenzija. Oslanjajući se na istraživanja savremene prakse lova u specijalnom rezervatu prirode Gornje Podunavlje (nalazi se na krajnjem severozapadu Srbije, na granici sa Mađarskom i Hrvatskom), kao i na sadržaj knjige „Vuci svoje ralo po kostima mrtvih“ poljske spisateljice Olge Tokarčuk, nastavljam ispitivanje kompleksnosti odnosa ljudskih i neljudskih životinja karakteristično za moju umetničku praksu.
SRP Gornje Podunavlje je zaštićeno područje I kategorije, deo je velikog rezervata biosfere “Bačko Podunavlje” (poznat i pod nazivom “Evropski Amazon”), upisan u UNESCO svetsku listu juna 2017. godine. Na njegovoj površini živi veliki broj životinja i biljaka, a ističe se po najvećoj brojnosti evropskog jelena (lat. cervus elaphus) u zemlji. Lovačka praksa u SRP Gornje Podunavlje artikulisana je u formi cenovika javnog preduzeća “Vojvodinašume”, dok su rogovi sa ovih lovišta poslednjih 27 godina nosili epitet “svetskog prvaka”.
„Istinu govoreći, nikada nisam dobro razumela tu razliku između reči “krivolov” i “lov”. I jedno i drugo su ubijanje. Prvo je skriveno i bespravno, drugo je javno i pod blagoslovom njegovog veličanstva zakona“.
U svojoj knjizi „Vuci svoje ralo po kostima mrtvih“, Olga Tokarčuk opisuje misteriozna ubistva lovaca čiji su počinitelji nepoznati. Na osnovu zatečenih tragova, prvi osumnjičeni su same životinje, da bi se na kraju počinioc identifikovao, priznao zločine i opravdao ih svojim zalaganjem za pravdu, odnosno nepravdu načinjenu prema životinjama.
Pitanje delotvornosti radikalnog aktivizma za životinjska prava kao odgovor na radikalno eksploatisanje životinja aktuelno je pravno pitanje poslednjih nekoliko decenija. Razvitak bioetike kao nove naučne discipline u javni prostor nameće pitanja etičkog postupanja prema neljudskim životinjama u savremenom društvu. Koji je odgovorajući model postupanja u kontekstu u kojem su razlike toliko velike da se nalaze na opozitnim krajevima? Da li se neki ekosistem čuva eksploatisanjem određenih jedinki, ili se njime obezbeđuje profit i ostvaraju privatni interesi?
„Blagosloviti“ nudi samo jednu od mnogih mogućih priča o nestajanju ili opstajanju neljudskih životinja.
Nemanja Milenković,
autor izložbe
Nemanja Milenković, (1996, Novi Sad), završio osnovne akademske studije (2019) i master akademske studije (2021) na katedri za Slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora Dragana Matića. Od 2021. godine zaposlen je kao stručni saradnik na katedri za Slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Do sada je svoj rad prikazao na 13 samostalnih izložbi, a učestvovao je na preko 30 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je više priznanja i nagrada od kojih izdvaja Godišnju nagradu Departmana likovnih umetnosti za najuspešniji umetnički rad iz umetničke discipline SLIKANJE (2019). Član je SULUV-a (Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine) i Šok ZaDruge, u okviru koje uređuje likovni program. U svom radu primarno istražuje odnos ljudi i životinja u savremenom društvu, ispitujući prostor kolektivnog identiteta, odnosno identiteta individue.
https://nemanjamilenkovic.com/index.html
Dizajn plakata: Ena Knežević