Scroll Top

Dizajn video igara – novi studijski program

Baner za sajt uvecan
}}

Dizajn video igara
Studijski program
Katedra za audiovizuelne medije
Departman dramske umetnosti
Akademije umetnosti

Studijski program Dizajn video-igara akreditovan je 2017. godine u okviru Akademije umetnosti Novi Sad, Departmana dramskih umetnosti, Katedre za audiovizuelne medije. Prvi je akreditovani program u regionu Zapadnog Balkana, čija je prvenstvena svrha pripremanje akademskih stručnjaka za odgovorno i kreativno bavljenje praksom u okviru dizajna video-igara. Nakon završenih studija student stiče akademski naziv Diplomirani umetnik digitalnih medija. 

Ishodi studiranja podrazumevaju razumevanje fundamentalnih principa dizajna video-igara i umeće primene stručno umetničkih i tehničkih veština: kreiranje prototipova, vođenje dizajnerske dokumentacije, 2D i 3D animacija i modelovanje, dizajn koncepta, narativa, nivoa i karaktera. Razumeće mehaniku i pravila igre i njihovu ulogu u kreiranju specifičnog igračkog doživljaja. Umeće da primenjuju tehnička i programerska znanja adekvatna poslovima koje obavljaju, kako bi poznavanjem tehničkih mogućnosti i ograničenja bili osposobljeni za razvoj igara za različite igračke platforme i tržišta. Steći će veštine i znanja potrebna da konceptualizuju, naprave i testiraju video-igre, te da spoje mehaničke, prostorne, narativne i vizuelne aspekte i integrišu ih u konačni proizvod.

Studenti će biti osposobljeni za efikasan timski rad sa različitim profilima stručnjaka angažovanim u proizvodnji – ostalim dizajnerima, umetnicima i programerima. Zajedničkim radom na projektima razviće praktično razumevanje svih aspekata proizvodnog procesa i steći veštine  timskog rada, komunikacije, prezentacije i kritičke analize.

Nakon završetka ovih studija biće osposobljeni za identifikovanje i planiranje ličnih ciljeva profesionalnog razvoja, kao i evaluaciju mogućnosti budućeg zaposlenja. Biće sposobni da naprave portfolio sa kojim će prikazati lični razvoj i sposobnost za produkovanje video-igara ili njihovih komponenti.  Biće osposobljeni da dizajniraju, produciraju i distribuiraju sopstvene igre, te osnuju sopstveni studio. Moći će da doprinesu na kreativnom i profesionalnom nivou unutar interdisciplinarnih timova iz oblasti struke, i da rade na pozicijama: dizajnera video-igara, kreativnog direktora, scenariste, dizajnera nivoa, sistema i interfejsa, tehničkog dizajnera, umetnika koncepta, 3D modelara i testera igre.

Studenti će ovladati kako opštim akademskim znanjima i veštinama, tako umetničkim i tehničko-tehnološkim aspektima podrazumevanim za rad u oblastima dizajna i produkcije video-igara, ali i za rad u drugim srodnim granama kreativnih industrija. Steći će i teorijska znanja o metodama kritičke analize video-igara, njihovim kulturnim i društvenim značenjima i upoznaće se sa istorijskim razvojem ovog medija, kako bi razumeli mesto dizajna video-igara u okviru šireg kulturnog konteksta, ali i specifičnog konteksta Studija video-igara. Ovako obrazovani studenti mogu kompetentno svojim daljim samostalnim radom da uzmu učešće i u radu institucija iz oblasti kulture i medija.

Akademija umetnosti u Novom Sadu je tokom 2015. i 2016. godine bila nosilac projekta „Analiza industrije video-igara u Srbiji: ka novim zvanjima i obrazovnim profilima“, koji je finansirao tadašnji Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj. U okviru projekta je sprovedeno empirijsko istraživanje obrazovnih kvalifikacija zaposlenih u ovoj industriji u Novom Sadu, Beogradu i Nišu.  Druga faza projekta je podrazumevala organizaciju konferencije GEDU ( Game Development and Education), na Univerzitetu u Novom Sadu, na kojoj su učestvovali predstavnici industrije video-igara i univerziteta. Rezultati i zaključci istraživanja i konferencije su pokazali da postoji velika potreba za profilisanjem i postojanjem visokoobrazovanog stručnog kadra za rad u industriji video-igara, koji će stečenim kompetencijama obezbediti realizaciju i razvoj proizvodnih procesa.

Slične vesti

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.