Културне и креативне индустрије (CCI) препознате су у Европи по брзој апсорпцији нових знања, иновативних процеса, модела и технологија. Оне имају и велику улогу у подстицању иновацијама у многим другим секторима. Културним и креативним индустријама је потребна истинска интеракција између различитих поља истраживања и образовања на начин који ће подржати не само нов поглед на читаву oбласт усмерен ка валоризацији креативне економије, веће и неговати боље разумевање културних и креативних индустрија као „светионика“ инклузивног друштва заснованог на знању.
Културне и креативне индустрије зависе од услова у региону, развијају се на основу локалних ресурса и доносе додатну вредност стварањем радних места на локалном и регионалном нивоу. Међутим, културне и креативне индустрије су један од сектора који су највише погођени пандемијом, те су за њихов опоравак и одрживост потребне координисане акције свих заинтересованих страна.
Да би оценили позитивне ефекте културних и креативних индустрија на локалну и регионалну економију и идентификовали могућности развоја, пет академских и истраживачких институција покренуло је Ерасмус+ пројекат под називом ФЕНИЦЕ: Подстицање предузетништва и иновација у културним и креативним индустријама кроз интердисциплинарно образовање.
Институције у пројекту су: Универзитет за менаџмент у Варни (Бугарска), Грчка академска мрежа из Атине (Грчка), Национални уметнички универзитет из Букурешта (Румунија), Универзитет Портукаленс из Порта (Португал) и Универзитет у Новом Саду (Србија).
Циљ пројекта је ФЕНИЦЕ побољшавање квалитета и релевантности образовања за културне и креативне индустрије усмеравањем пажње на нетехнолошке иновације створене у оквиру креативне економије у земљама партнерима.
План је да се циљ оставит:
– разменом искустава из истраживања и најбољих пракси у области менаџмента и предузетништва за креативне индустрије у циљу прилагођавања образовања потребама креативне економије, иновација и одрживости;
– сарадњом наставног особља из области бизниса/економије, уметности, културног наслеђа, ИТ-а и медија у креирању иновативних наставних програма;
– обликовањем академског и пословног партнерства за промоцију инкубације, покретања предузећа и предузетништва у културним и креативним индустријама у локалним заједницама.
Пројекат ФЕНИЦЕ траје од новембра 2020. до октобра 2022.
Више информација о пројекту можете наћи на интернет страници пројекта www.fenice-project.eu , а рад пројекта може да се пратити на друштвеној мрежи Facebook: #FENICE.