Награда Фондације „Мали принц“ овде године припала Катарини Марјанов, Николи Адамовић и Соњи Кнежић
Годишње награде Фондације “Мали принц” за уметничко стваралаштво у области музичке, драмске и ликовне и примењене уметности добили су студенти Академије уметности Катарина Марјанов (музичка уметност), Никола Адамовић (драмска уметност) и Соња Кнежић (ликовна уметност).
Статуу и новчану награду у износу од 1500 евра студентима је доделила Александра Веђеци Бошков, оснивач фондације и Ксенија Блажић, директорица фондације на свечаности која је уприличена у оквиру обележавања 20 година Фондација „Мали принц“ у Културној станици „Свилара“ у среду, 24. априла 2024. са почетком у 12 часова.
Награда се додељује 21. годину за редом, а тим поводом Александа Веђеци Бошков је истакла да са великим поносом Фондација „Мали принц“ сарађује веома успешно са Академијом уметности и да је велико задовољство видети младе и талентоване људе које након завршетка студија остварују завидне успехе у уметности, а да им награда служи као један подстрек у реализацији циљева. На свечаности се публици обратио и проф. Синиша Бокан, декан Академије уметности.
О награђенима
Катарина Марјанов је студент мастер студија клартинета у класи проф. Александра Тасића. Током школовања осваја бројне награде на републичким и међународним такмичењима, а најскорији успех јој је пролазак у финале 57. Такмичења Музичке омладине Београда, где је заузела четврто место, од 37 такмичара из целог света, и наступила као солиста испред Симфонијског оркестра РТС-а. Од своје 14. године фокус усмерава на оркестарско свирање, те одлази на зимски оркестарски курс Омладинског дувачког оркестра Европске уније у Луксембургу, где бива најмлађи учесник. Била је позвана два пута да учествује у Јуниор оркестру престижног Verbier фестивала у Швајцарској, Учествовала је у оркестарској академији фестивала Brixen Classics у Италији, била члан омладинског оркестра Tsinandali фестивала у Грузији, као и члан Академског оркестра FAMES института у Македонији. Сарађивала је са признатим диригентима као што су Đanandrea Nozeda, Manfred Honek, Džejms Gafigan, Leopold Hager, Nikolas Daniel. Такође, наступала је са чувеним солистима: Miša Majski, Džošua Bel, Roman Simović, Jefim Bronfman, Liza Batiašvili и Daniel Houp. Од 2021. редовно наступа као члан Војвођанског симфонијског оркестра, Суботичког симфонијског оркестра, и Жебељан ансамбла. Наступала је у најзначајнијим салама у Србији, Италији, Немачкој, Швајцарској и Енглеској као солиста, камерни музичар и члан оркестра.
Никола Адамовић уписује основне академске студије на Академији уметности 2020. године на смеру музичка продукција. Током студија се интересује и за остале облике аудиовизуелних медија попут филма и видео игара. Поред продукције музике бави се и дизајном звука као и компоновањем примењене музике. Током студија учествује на неколико колективних, аудиовизуелних изложби, а самосталне пројекте углавном базира на електронској музици и њој сродним жанровима. Кроз синтезу несвакидашњег звука и одговарајуће визуелне пратње коју у већини случајева сам креира, пласира неколико албума који су тренутно доступни на свим већим музичким платформама. Током студија ради са бројним вокалним талентима и текстописцима, где производи доста оригиналних музичких нумера различитих жанрова. Од 2023. године почиње са радом у индустрији забаве и уметности где ради на јачању заједнице уметника који раде на видео играма у Србији. Користећи се различитим аудиовизуелним техникама и алатима, ради на креирању различитих музичких искустава за анимиране филмове који су били део већих филмских фестивала у Србији и иностранству. Комбинацијом свог стручно уметничког образовања као и богатог техничког искуства наставља да експериментише и истражује нова поља у музици и звуку као и у њиховој интеграцији у модерним медијима и контекстима.
Соња Кнежић рођена је 1993. године у Новом Саду. Академију уметности уписује 2019. Основне студије графике завршава 2023. године у класи редовног професора Александра Ботића. Исте године уписује мастер студије. Током школовања излагала на више од 20 групних изложби у земљи и иностранству. Други семестар четврте године проводи на студентској размени у Пољској, на Академији лепих уметности у Гдањску. Департман ликовних и примењених уметности Академије у Новом Саду додељује јој Годишњу награду за најуспешнији уметнички рад из дисциплине графика. Такође је добитница треће награде Студентског бијенала графике у Гдањску, а фондација Ерсте банке додељује јој награду за најуспешније студенте уметничких факултета у Србији 2023. године.
Почевши од школске 2003/2004. године Фондација награђује по једног студента са Департмана музичке, ликовних и драмских уметности за постигнуте врхунске резултате у тим уметничким областима. Током година, Фондација „Мали принц“ и Академија уметности константно су отварале нове видове сарадње. Изражавајући обострано поштовање и стално тежећи унапређивању сарадње, Фондација и Академија годинама уназад, осим доделе ове награде, реализују и низ других активности везаних за наставни процес, намењених пре свега студентима