Нова књига из едиције Мултимедиа управо је изашла из штампе. У оквиру Сајма књига на Новосадском сајму на штанду “Clio” проф. др Манојло Маравић, аутор у четвртак, 03. марта 2022. са почетком у 17 часова потписиваће књигу, а у понедељак, 07. марта 2022. на истом штанду биће организован панел под називом “50 година индустрије видео игара” уједно и промоција књиге на коме ће говорити: др Љиљана Гавриловић, професор у пензији, др Милош Јоцић , асистент, Кристина Јанковић Обућина,извршна менаџерка у SGA, Тамара Стојановић, модератор и проф. др Манојло Маравић, аутор.
Студија проф. др Манојла Маравића, ca Департмана драмскe уметности приказује настанак и развој видео-игара – од механичких игара и флипера, преко конзола, Тетриса, Соника и Мариа, све до правих пуцача, игара за тело и револуције кежуал игара.
Индустрија видео-игара ове године слави свој педесети рођендан, а ми добијајмо прву историју посвећену овом медију – Тоталну историју видео-игара. Нису игрице, није шала! Ово је пионирски, али и одлучан корак ка разрачунавању са предрасудама да су видео-игре тривијалност, бесмислени и банални потрошачки производи, забава која квари “нашу децу”.
Појава, а потом и експанзија видео-игара несумњиво су обележиле другу половину XX и почетак XXI века. Потреба да се њихово проучавање развије у посебну, интердисциплинарну област која обухвата широку лепезу друштвених и хуманистичких наука попут студија медија, културе, телевизије, књижевности и филма, социологије, антропологије, психологије, предагогије, али и компјутерских наука све је већа.
Студија Манојла Маравића пружа свеобухватан увид у настанак и развој видео-игара – од механичких игара и флипера, преко конзола, Тетриса, Соника и Мариа, све до правих пуцача, игара за тело и револуције кежуал игара.
Намењена свима онима који желе да се са видео-играма упознају на стручни начин, да разумеју појаву изван новинарског сензационализма, ниподаштавања, медијске помаме и моралне панике.
Видео-игре су део свакодневице огромног броја људи, који се сваким даном повећава, те је стога разумевање самих игара, као и односа произвођача и играча према њима, међу собом и према свету у целини, неопходно за разумевање савременог живота и глобалне културе. Због тога ова књига испуњава велику празнину која је до сада постојала у домаћој (не само) научној продукцији и велики први корак у процесу разумевања до сада непрепознате/непознате савремености.
проф. др Љиљана Гавриловић