ZBORNIK BOGATIJI ZA DVE RUBRIKE: REČ UMETNIKA I ESEJI I PRIKAZI
Promocija Zbornika radova Akademije umetnosti održana je 2. decembra u Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Prisutnima se ispred Univerziteta u Novom Sadu obratila prof. dr Snežana Smederevac, prorektorka za nauku ističući značaj Zbornika radova i njegovu ulogu u promociji naučne misli o umetnosti, a prof. dr Bogdan Đaković, prodekan za naučnoistraživački rad Akademije umetnosti pozdravio je sve prisutne u ime Uprave Akademije umetnosti.
Četvrti broj Zbornik radova Akademije umetnosti promovisali su: profesor emeritus Univerziteta u Novom Sadu Boro Drašković i prof. Miloš Zatkalik, redovni profesor Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, kao i članovi uredništva: dr Vesna Krčmar, profesorka emerita Univerziteta u Novom Sadu – dr Irina Subotić, dr Manojlo Maravić, dr Dragan Stojmenović i dr Nataša Crnjanski, urednica. U muzičkom delu su učestvovali nagrađivani studenti Akademije: Anja Malkov (flauta) i Kaja Mandić Plavšić i Milorad Ćirić (klavir).
Četvrti broj Zbornika radova Akademije umetnosti iznedren je u saradnji s velikim brojem autora, umetnika i mislilaca o umetnosti iz čitavog regiona. Zadržavajući koncept objavljivanja naučnih radova iz svih oblasti nauke o umetnosti i umetničkog obrazovanja, Zbornik je od ovog broja bogatiji za dve rubrike, Reč umetnika i Eseji i prikazi. Zbornik otvara rubrika Reč umetnika u kojoj je prva gošća bila Jasna Đuričić, profesorka Akademije umetnosti i višestruko nagrađivana glumica. Povodom „Dobričinog prstena“, ona je podelila svoja razmišljanja u razgovoru s profesorkom Vesnom Krčmar. Simboličnim naslovom svog teksta „Promena Promene“, profesor emeritus Boro Drašković inicira i provocira kontemplaciju umetnosti, inaugurišući time, na izvestan način, i tekstove koji slede.
Četiri rubrike:Teorija, filozofija i psihologija umetnosti; Studije o muzičkoj umetnosti; Teatrologija, i Studije filmske umetnosti broje ukupno osamnaest naučnih radova koje predvode eminentni teoretičari umetnosti, muzike, drame i filma iz zemlje i regiona. Od toga je pet radova autora iz regiona (Hrvatska, Bosna i Hercegovina), a trinaest radova autora iz zemlje. Rubriku Teorija, filozofija i psihologija umetnosti otvara rad profesora Marijana Rihtera u kome su razrađena najintrigantnija pitanja savremene stvaralačke prakse, predvodeći time i ostale, semiotički obojene tekstove. Studije o muzičkoj umetnosti, kao naredna rubrika, počinje tekstom profesora Miloša Zatkalika, kompozitora i teoretičara muzike, koji ključnim terminom „naratologija“ okuplja radove na temu muzičke umetnosti.
Rad profesorke Ivane Buljan Legati otvara rubriku Teatrologija u kojoj su implementirana naučna saznanja iz različitih suboblasti teatroloških istraživanja. Rubrika Studije filmske umetnosti počinje tekstom profesora Dejana Nikolaja Kraljačića, obuhvatajući radove u kojima se film promišlja u širokom dijapazonu od globalnih do lokalnih okvira, sa svim njegovim specifičnostima uslovljenim tim „geografskim“ granicama.U rubrici Eseji i prikazi predstavljena je monografija o značajnom muzičkom pedagogu i stvarocu sa ovih prostora – Isidoru Bajiću autorke Danijele Kličković, kao i nekrolog posvećen preminulom profesoru Žarku Ružiću koji su pripremile dr Vesna Marković i dr Vesna Krčmar. Pregled najvažnijih događaja na Akademiji umetnosti u školskoj 2014/2015. godini, kao i najznačajnije nagrade studenata, Biografije autora i Uputstvo za autore zaokružuju četvrti broj. Na njemu je sarađivalo ukupno trinaest recenzenata sa sedam različitih univerziteta iz zemlje i inostranstva. Svoj doprinos realizaciji časopisa dali su i ostali članovi uredništva: muzikološkinja dr Ira Prodanov Krajišnnik, dr Vesna Karin, sekretarica i mr Atila Kapitanj, višestruko nagrađivani dizajner u ulozi tehničkog urednika.
Časopis Zbornik radova Akademije umetnosti se nalazi u režimu otvorenog pristupa, tako da se članci mogu čitati i na sajtu Srpskog citatnog indeksa, a sve novosti u vezi sa njegovom aktivnošću mogu se od ove godine pratiti i na društvenim mrežama Fejsbuk i ResearchGate koja povezuje naučnike iz čitavog sveta. Od ove godine otvorena je mogućnost objavljivanja radova i na engleskom jeziku, te je u skladu sa tim formiran Međunarodni urednički odbor koji između ostalih čine: dr Ginter Berghaus sa Univerziteta u Bristolu i dr Tatjana Marković sa Univerziteta u Beču.
Zbornik radova Akademije umetnosti je naučni časopis koji izlazi jedanput godišnje od 2013. godine. Urednica prvog broja bila je dr Vesna Krčmar, a drugog i trećeg dr Manojlo Maravić.
Zbornik radova uskoro objavljuje poziv autorima za peti broj koji će biti štampan 2017. godine.