Успешно завршено прво издање фестивала студентског филма „Размена“

Успешно завршено прво издање фестивала студентског филма „Размена“

Са великим успехом завршено је прво издање фестивала студентског филма “Размена” у организацији студенаткиња са Катедре за аудивизуелне медије Департмана драмске уметности.

Многобројна публика је током три дана трајања фестивала од 1. до 3. јула у Културном центру Новог Сада имала прилику да види сјајне филмове студената из Букурешта, Софије, Љубљане, Рима, Цетиња, Београда, Новог Сада, па чак и из Кине. У пратећем програму приказани су радови студената анимације Академије уметности Нови Сад.
Први студентски фестивал „Размена“ свечано је отворила проф. др Дубравка Лазић, продеканка за уметнички рад и међународну сарадњу.

Студентски жири у саставу: Кристина Кљајић – продукција, Вида Јовић – камера, Тамара Костершевић – режија, Наташа Стојшин – монтажа и Димитрије Петровић – драматургија доделио је три награде: за најбољи кратки играни филм, најбољу режију и најбољу фотографију.

Награду за најбољи филм освојио је филм “Planuri de vacanță“ редитеља Alexandru Mironescu, UNATC I.L. Caragiale, Румунија.
Награда за најбољу режију додељена је филму ” Sasheto with the movie camera ” чију режију потписују Jolly Person и Evgenia Taneva National Academy for Theatre and Film Arts, Бугарска.
Награду за најбољу фотографију добио је филм “Mon Ami” редитељке Carina-Gabriela Dașoveanu са факултета UNATC I.L. Caragiale из Румуније.

Идеја и иницијатива за оснивање овог фестивала долази од стране четири студенткиње друге године Продукције за аудиовизуелне медије: Милене Јовић, Еме Богосављевић, Емилије Васовић и Катарине Гајинов, као одговор на испитни задатак из предмета Менаџмент за културу ПРАКТИКУМ проф. др Душице Драгин.

Њихова визија је да овај фестивал једнога дана постане најзначајнији фестивал студентског филма у региону који ће сваке следеће године организовати нове класе студената Продукције за аудиовизуелне медије.

Студенткиње су са великим успехом реализовале први фестивал. Видимо се на РАЗМЕНИ 2024.