Multimedijalni performans je zamišljen kao sinteza elemenata video art forme i muzičkopoetskog dela, na Šekspirove stihove iz Henrija V. Tekst monologa nadbiskupa Kenterberijskog, koji poredi rad, red, organizovanost i disciplinu pčela, a metaforički predstavlja englesko Kraljevstvo, biće predstavljen u formi bdeklamativnog i pevanog dela, u kauzalnom ali nesputanom odnosu između glasa, elektronike i vizuelne umetnosti. Projekat može biti posmatran kroz relaciju uloge muškarca (muške jedinke) i žene (ženske jedinke) u različitim društveno-istorijskim kontekstima i procesima u prirodi. S druge strane, cilj projekta je skrenuti pažnju javnosti na svesnost očuvanja prirode i važnosti uloge pčela u kompletnom eko-sistemu.
Ljubomir Nikolić, kompozitor i istraživač
Izvođači:
Radoslava Vorgić Žuržovan, glas
Ljubomir Nikolić, elektronika i zvučni objekti
Goran Despotovski, vizuelna postavka
Matej Kovačić (Slovenija, Nemačka) – terenski snimci (field recordings)
Zdenko Medveđ, dizajn svetla
Rade Milinković, dizajn zvuka
Radoslava Vorgić Žuržovan, sopran, diplomirala je na dva odseka Akademiji umetnosti u Novom Sadu: na Odseku za solo pevanje u klasi dr Milice Stojadinović i Odseku za opštu muzičku pedagogiju. Master i koncert egzamen završila je na Johanes Gutenberg univerzitetu u Majncu, na Visokoj školi za muziku u Majncu u klasi prof. Klaudije Eder. Bila je član Mladog ansambla Državne opere u Majncu, Teatra i orkestra u Bilu i Soloturnu (Švajcarska), gost pevač je ansambla Državne opere u Visbadenu (Nemačka) i član je Nove Beogradske opere pod rukovodstvom Predraga Goste. Sarađivala je sa Državnom filharmonijom Rajnlandfalca, ansamblima Nojmajer konzort (Frankfurt), Odeon, Sarband (Minhen), Kaliomene, horom Sv. Stefan Dečanski i Orfelin itd. Dobitnik je brojnih nagrada, među kojima su Ibla Grand Prize i specijalna nagrada za izvođenje Hendla, nagrada Kamerne opere Rajnsberg, međunarodnih takmičenja u Nojštatu i baroknog takmičenja Tamiš u Sarbrukenu, takmičenja solo pevača u Rumi i Beogradu. Bila je stipendistkinja Fondacije Valter- Kaminski u Nemačkoj, Akademije nauka i književnosti Majnc, Fonda za mlade talente Ministarstva za omladinu i sport „Dositeja“, Fonda za unapređenje vokalne umetnosti mladih „Melanija Bugarinović i ćerke Mirjane Kalinović Kalin“, Humanitarnog fonda „Privrednik“, ambasador i prva dama vitez fondacije „Laza Kostić“. Zapaženi su solistički koncerti u Srbiji, Nemačkoj, Engleskoj i Italiji, kao i nastupi sa ansamblom Nju Triniti barok na koncertima i festivalima po Srbiji i Hrvatskoj sa kojima je snimila CD. Posebnu ljubav neguje prema baroknoj muzici, nemačkom lidu, savremenoj muzici i pedagoškom radu.
Goran Despotovski, (1972). Diplomirao je na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu (1995); na Akademiji umetnosti u Novom Sadu završio je osnovne akademske (1999) i magistarske studije slikarstva (2003), i stekao zvanje: Doktor umetnosti – Likovne umetnosti (2018). Na istoj akademiji je i zaposlen (od 2004). Izabran je u zvanje redovnog profesora, za užu umetničku oblast Slikarstvo (od 2019). Predsednik je Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine (od 2017). Izlagao je na šezdeset i šest samostalnih i na više kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Višestruko je nagrađivan iz oblasti likovnih umetnosti. Autor je više projekata u okviru AUNS: Razlike (2005–), Slika (2011–), Knjiga (2016), Prostor digitalne slike (2016) i projekata u okviru SULUV: SMIC. pokretna forma (2019–), Pomeraj u kôdu i dr.
Ljubomir Nikolić, kompozitor i istraživač identifikuje kulturno nasleđe kao nepresušni izvor materijala za reinterpretaciju u današnje vreme. U poslednjem vremenskom periodu njegovi radovi su vezani za eksperimentalni pristup u istraživanju zvučnih mogućnosti – kroz eksperimentalnu zvučnu arheologiju, najčešće pomešanu sa elektroakustičkim medijem – što autor formuliše kao – arcaheoscape music. Nikolićeva muzika ima posebnu atmosferu, gde praistorijski instrumenti i zvučni objekti „oživljavaju“ u savremenom kontekstu, kao rezultat upornog istraživanja i eksperimentisanja. Posebno polje interesovanja ovog umetnika su projekti Kreativne Evrope i internacionalna saradnja sa umetnicima širom Evrope. Dela su mu izvođena u Evropi, Aziji i Americi.
Projekat Udruženja „Art ritam“ se realizuje u okviru 6. Kaleidoskopa kulture, uz podršku Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada, Fondacije „Novi Sad 2021- Evropska prestonica kulture“