U okviru projekta EkOtisak, studentkinje sa Katedre za nove likovne medije: Julijana Pavlovič, Marija Mitić, Mila Stojanović, Una Mladenović i Sara Mladenović uz mentorski rad Sunčice Pasuljević Kandić, više stručne saradnice pripremaju ambijentalnu instalaciju koja spekuliše o ishodima antropocenog doba.
Osmišljena kao taktilno i senzorno iskustvo teži da suoči posmatrača sa kompleksnom mrežom uzročno posledičnih odnosa. Kroz intenzivan dijalog i zajednička istraživanja uključenih aktera, razvijaće se jedinstveni ambijentalni prostor koji će predstaviti posledice antropocena na društvo i prirodno okruženje.
Projekat EkOtisak – Klimatska Naučno-umetnička Akcija za Građane Novog Sad posvećen je klimatskim izazovima kroz spoj umetnosti i nauke. Centar za promociju nauke osmišljava nove načine informisanja javnosti i uključuje i same građane i građanke u naučna istraživanja, u saradnji sa Filozofskim fakultetom i Katedrom za nove likovne medije Departmana likovnih umetnosti Akademije umetnosti Novi Sad, kao i sa organizacijom Zeleni Sad.
Katedra za nove likovne medije doprineće projektu umetničkim uobličavanjem istraživačkog rada projektnih partnera i time približiti ishode istraživačkog rada posetiocima. Polazeći od pojma karbonskog (CO2) otiska kao mere ljudskog uticaja na životnu sredinu i klimu uopšte, razvijeni umetnički sadržaji lokalizovaće doživljaj klimatskih promena, (pre)često viđenih kao vremenski i prostorno apstraktne i daleke pojave.
Projekat je do sada sproveo nekoliko radionica na teme održive mode, ishrane, društvenog Co2 otiska na kojima su studentkinje aktivno učestvovale i sarađivale sa uključenim naučnicima. Jedna od radionica je i mentorstvo sa umetnicima Mirko Nikolić i Jacek Smolicki kroz koju je ostvarena internacionalna saradnja na teme soničnosti antropocenog okruženja.
Projekat EkOtisak sufinansira Fondacija ”Novi Sad 2022. – Evropska prestonica kulture” u okviru programskog luka ”Dunavsko more” i projekat TeRRIFICA.
Foto: Vladimir Janić