Сарадња са Академијом уметности у оквиру припрема годишњег самита ЕУГЛОХ-а на Универзитету у Новом Саду
У Ректорату Универзитета у Новом Саду 28. октобра 2024. године одржан је састанак којем су присуствовали проф. др Дејан Мадић, ректор Универзитета, проф. Зоран Крајишник, декан Академије уметности Нови Сад Универзитета у Новом Саду и проф. Стефан Миленковић, редовни професор на Академији уметности и истакнути уметник светског реномеа.
Том приликом, ректор Универзитета упознао је госте са основним детаљима о пројекту Европска алијанса за глобално здравље (ЕУГЛОХ), који се реализује уз подршку Европске комисије, а у којем учествује и Универзитет у Новом Саду, уз представљање многобројних могућности које се нуде у оквиру ове Алијансе, попут умрежавања са европским колегама у датим научним областима, креирања заједничких курсева и студијских програма, интензивнијег повезивања са привредом и друштвеном заједницом, размене студената и особља и слично.
Фокус састанка био је Годишња конференција која се организује у оквиру Алијансе на партнерским институцијама, а којој ће у јуну 2025. године Универзитет у Новом Саду бити домаћин. Ректор Универзитета је током сусрета позвао проф. Стефана Миленковића да учествује на конференцији међу другим истакнутим личностима које потврде своје учешће и да у својству почасног говорника упозна госте, академску заједницу и јавност са свим аспектима развоја своје изванредне музичке каријере, са посебним освртом на важност физичког и менталног здравља у том вишедеценијском процесу.
____________________
Европска алијанса за глобално здравље – ЕУГЛОХ (The European University Alliance for Global Health – EUGLOH) је стратешко партнерство између Универзитета Париз-Сакле (Француска), Универзитета у Лунду (Шведска), Универзитета у Сегедину (Мађарска), Универзитета у Порту (Португалија), Лудвиг-Максимилајанс универзитета у Минхену (Немачка), Универзитета у Алкали (Шпанија), Универзитета у Тромзу (Норвешка), Универзитета у Новом Саду (Србија) и Универзитета у Хамбургу (Немачка), које је формирано у оквиру Иницијативе Европске комисије под називом Европски универзитети. Комбинујући експертизу и научну инфраструктуру у областима као што су: биомедицина, дигитално здравље, климатске промене и биодиверзитет, друштвене и хуманистичке науке, здрав живот и благостање, универзитети чланови Алијансе баве се низом изазова у вези са глобалним здрављем, уз мултидисциплинарни приступ који повезује и комбинује широки дијапазон образовних и научноистраживачких поља, од медицинских, инжењерских, друштвених и хуманистичких наука до уметности.