Saradnja sa Akademijom umetnosti u okviru priprema godišnjeg samita EUGLOH-a na Univerzitetu u Novom Sadu
U Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu 28. oktobra 2024. godine održan je sastanak kojem su prisustvovali prof. dr Dejan Madić, rektor Univerziteta, prof. Zoran Krajišnik, dekan Akademije umetnosti Novi Sad Univerziteta u Novom Sadu i prof. Stefan Milenković, redovni profesor na Akademiji umetnosti i istaknuti umetnik svetskog renomea.
Tom prilikom, rektor Univerziteta upoznao je goste sa osnovnim detaljima o projektu Evropska alijansa za globalno zdravlje (EUGLOH), koji se realizuje uz podršku Evropske komisije, a u kojem učestvuje i Univerzitet u Novom Sadu, uz predstavljanje mnogobrojnih mogućnosti koje se nude u okviru ove Alijanse, poput umrežavanja sa evropskim kolegama u datim naučnim oblastima, kreiranja zajedničkih kurseva i studijskih programa, intenzivnijeg povezivanja sa privredom i društvenom zajednicom, razmene studenata i osoblja i slično.
Fokus sastanka bio je Godišnja konferencija koja se organizuje u okviru Alijanse na partnerskim institucijama, a kojoj će u junu 2025. godine Univerzitet u Novom Sadu biti domaćin. Rektor Univerziteta je tokom susreta pozvao prof. Stefana Milenkovića da učestvuje na konferenciji među drugim istaknutim ličnostima koje potvrde svoje učešće i da u svojstvu počasnog govornika upozna goste, akademsku zajednicu i javnost sa svim aspektima razvoja svoje izvanredne muzičke karijere, sa posebnim osvrtom na važnost fizičkog i mentalnog zdravlja u tom višedecenijskom procesu.
____________________
Evropska alijansa za globalno zdravlje – EUGLOH (The European University Alliance for Global Health – EUGLOH) je strateško partnerstvo između Univerziteta Pariz-Sakle (Francuska), Univerziteta u Lundu (Švedska), Univerziteta u Segedinu (Mađarska), Univerziteta u Portu (Portugalija), Ludvig-Maksimilajans univerziteta u Minhenu (Nemačka), Univerziteta u Alkali (Španija), Univerziteta u Tromzu (Norveška), Univerziteta u Novom Sadu (Srbija) i Univerziteta u Hamburgu (Nemačka), koje je formirano u okviru Inicijative Evropske komisije pod nazivom Evropski univerziteti. Kombinujući ekspertizu i naučnu infrastrukturu u oblastima kao što su: biomedicina, digitalno zdravlje, klimatske promene i biodiverzitet, društvene i humanističke nauke, zdrav život i blagostanje, univerziteti članovi Alijanse bave se nizom izazova u vezi sa globalnim zdravljem, uz multidisciplinarni pristup koji povezuje i kombinuje široki dijapazon obrazovnih i naučnoistraživačkih polja, od medicinskih, inženjerskih, društvenih i humanističkih nauka do umetnosti.