[line]
Akademija umetnosti je uključena u četvorogodišnji projekat u okviru Tempus programa (IV poziv) pod nazivom „Uvođenje interdisciplinarnosti u muzičke studije na Zapadnom Balkanu u skladu sa Evropskom perspektivom“ (Introducing Interdisciplinarity in Music Studies in the Western Balkans in Line with European Perspective InMuSWB, koji se vodi pod akronimom InMusWB), čiji koordinator je Fakultet muzičke umetnosti, odnosno Univerzitet umetnosti u Beogradu. Osim Akademije umetnosti, odnosno Univerziteta u Novom Sadu, kao partnera, projekat broji ukupno 18 institucija koje dolaze iz više zemalja (Srbija, Kosovo pod rezolucijom SB UN 1244/99, Bosna i Hercegovina, Austrija, Češka, Litvanija, Holandija, Slovenija i Švedska), kako visokoškolskih obrazovnih ustanova tako i drugih organizacija iz domena kulture i muzičke umetnosti. U fokusu projekta je visoko obrazovanje u oblasti muzike sa razvojem interdisciplinarnog pristupa kao prioritetom.
Tekućim reformama u visokom obrazovanju u zemljama zapadnog Balkana prvenstveno je obuhvaćena modernizacija studijskih programa u skladu sa najnovijim trendovima Evropske unije. Širi cilj je doprinos reorganizaciji muzičkog visokog obrazovanja u regionu Zapadnog Balkana, u skladu sa aktuelnim trendovima Evropske unije. Akademija umetnosti u ovom projektu angažovana je u radnim paketima koji uključuju:
• Unapređenje postojećih studijskih programa Muzikologija i Etnomuzikologija (master akademske studije) što se realizovalo kroz uvođenje novih kurseva Muzika i mediji i Metroritmičke osobenosti tradicionalne muzike, kao i štampanjem novih publikacija kao što su Istorija muzike 20. veka autorke dr Ire Prodanov Krajišnik, Svadbeni običaji u Kikindi autorke mr Vesne Karin, Analiza jezika napisa o muzici – Srbija u Jugoslaviji 1946 – 1975. autora mr Milana Milojkovića, zbirka tekstova pod nazivom Muzika i mediji autorke dr Ire Prodanov Krajišnik i saradnika, kao i publikacija Muzikologija kao čitalački refleks autora mr Nemanje Sovtića. Veoma je značajno i objavljivanje DVD izdanja Čari tradicionalne muzike kojim će se unaprediti nastava etnmuzikologije i istovremeno obeležiti 20 godina rada ovog programa. U pripremi za štampu je monografija vezana za predmet Metroritmičke osobenosti tradicionalne muzike autora dr Nicea Fracilea. Najznačajnijim delom radnog paketa smatra se uvođenje novog master programa Muzika i mediji, koje je sprovedeno zahvaljujući veoma dobrom prijemu istoimenog izbornog predmeta od strane studenata u toku školske 2012/2013. i školske 2013/2014. godine. U toku je akreditacija pomenutog master programa.
• Organizovanje kurseva celoživotnog učenja. Moderator ovog paketa je prof. Milan Miladinović koji je okupio kolege koji su osmislili kurseve korisne ne samo za profesore muzičkih škola ili muzičkih predmeta u opšteobrazovnim školama, već i u drugim institucijama kulture: kurs o crkvenoj muzici (prof. Bogdan Đaković), kurs o novim metodama u analizi muzičkog dela (prof. Smiljana Vlajić, asist. Nataša Crnjanski), kurs o inovativnom metodu rada mladih pijanista (prof. Marina Milić Apostolović), kurs iz oblasti istorije pijanizma (prof. Milan Miladinović) i kurs iz oblasti unapređenja nastave solfeđa (prof. Emilija Stanković) i kamerne muzike. Svi navedeni kursevi akreditovani su od strane Zavoda za unapređenje vaspitanja i obrazovanja, a njihovo održavanje planirano je za školsku 2014/2015. godinu. Treba naglasiti da će ovi kursevi biti besplatni za sve one koji ih pohađaju sve dok traje Tempus projekat InMusVB, odnosno do 15. decembra 2014. godine. Detaljnija obaveštenja o terminima održavanja kurseva biće blagovremeno postavljena na sajt Akademije umetnosti.
• Osnivanje Alumni udruženja Akademije umetnosti u Novom Sadu. Od trenutka osnivanja ovog udruženja prijavilo se preko stotinu članova. Alumni udruženje promoviše se kroz brojne koncertne aktivnosti Akademije umetnosti kao „prijatelj manifestacije“. U toku je modernizacija pristupa Alumni bazi, kao i izrada Alumni albuma. U početnoj fazi realizacije ovog radnog paketa angažovao se prof. Milan Aleksić, a za počasnog predsednika udruženja izabran je prof. Nenad Ostojić, dugogodišnji dekan Akademije umetnosti. Za rad na realizaciji Alumni albuma, uz koji je obezbeđen i DVD sa radovima članova, bili su angažovani prof. dr Ira Prodanov i asistent Milan Milojković, MA Uspešna promocija ovog albuma, na kojoj su govorili dekan prof. Z. Krajišnik, prodekan prof. Živko Popović, profesorka Vera Kovač Vitkai i jedan od urednika izdanja, asistent Milan Milajković, održana je 16. aprila, u sklopu obeležavanja 40 godina postojanja Akademije umetnosti. Ipak, tu se projekat Alumni udruženja ne završava. Svi koji su raspoloženi da se pridruže ovom klubu dobrodošli su. U planu je otvaranje mogućnosti da članovi udruženja imaju mogućnost da izlažu u izložbenim prostorima Akademije ili da sviraju u njenim koncertnim salama i na svečanostima. S tim u vezi organizovaće se javni poziv članovima u skorije vreme.
• Organizovanje sastanaka i susreta u okviru projekta. Akademija umetnosti je u maju mesecu (14 – 17. maj) 2013. godine bila domaćin Foruma visokog muzičkog obrazovanja i radionice za Muzikologiju i etnomuzikologiju koja je ustanovljena još na samom početku potpisivanja sporazuma o realizaciji Tempus projekta InMusWB; na Forumu je bilo reči o dosadašnjim rezultatima projekta i radnim zadacima u završnoj godini projekta. Planira se još nekoliko zajedničkih sastanaka u Beogradu i Ljubljani u cilju što potpunije realizacije svih radnih paketa. U završnoj fazi projekta održan je još jedan Forum visokog muzičkog obrazovanja u partnerskoj akademskoj instituciji u Kragujevcu, na FILUM-u. Na ovom skupu diskutovalo se pretežno o stepenu realizacije pojedinih ranih paketa, a data su i uputstva svim partnerima za finalni izveštaj koji bi trebalo predati do sredine decembra 2014.
• Razmena profesora, studenata i nenastavnog osoblja među partnerima. Ovaj radni paket do sada je realizovan kroz put profesora Akademije umetnosti u Ljubljanu – Slovenija i Vilnjus – Litvanija, kao i u Beograd na Fakultet muzičke umetnosti. U cilju obuke nenastavnog osoblja, u februaru 2013. bibliotekarka naše ustanove bila je u poseti biblioteci Kraljevskog muzičkog koledža u Stokholmu, dok su dve saradnice iz administrativnih službi pohađale kurseve engleskog jezika o trošku projekta. Relaizovane su i posete studenata muzikologije Akademije umetnosti Filozofskom fakultetu u Ljubljani (januar, 2014), kao i poseta jedne studentkinje Akademije umetnosti Muzičkoj akademiji u Sarajevu (april-maj, 2014). Predstoji još jedan kratki radni boravak od mesec dana sedištu Evropske asocijacije konzervatorijuma i muzičkih akademija/fakulteta (AEC) u Briselu, koja je partner projekta kao neakademska institucija. U okviru ovog radnog paketa izvedena su i dva gostovanja našeg nastavnog osoblja u Beogradu, na Fakultetu muzičke umetnosti (april-maj, 2014, prof. Nice Fracile i asist. Vesna Karin). Ovde treba pomenuti i gostovanja na Akademiji umetnosti profesora A. Urbaitisa sa Akademije za pozorište i muziku iz Viljnusa, Litvanija, kao i profesora Aleša Nagodea sa Filozofskog fakulteta u Ljubljani.
• U okviru paketa diseminacije projekta, urađena su istraživanja tržišta rada, sklopljeni ugovori od dugoročnijoj saradnji sa Muzičkom omladinom Beograda, sa Zavodom za kulturu Vojvodine, sa časopisom Muzika klasika, a predata je i konkursna dokumentacija i za nekoliko novih međunarodnih projekata kao što su ART MENTOR Švajcarska i VUS fondacija Erste banke, u kojoj su spojeni partneri sa projekta InMusVB, kao i novi partneri kao što su Kuda.org Novi Sad, te Univerzitet u Puli.
• Još jedan važan segment našeg Tempus projekta jeste nabavka opreme. U toku tri godine za Akademiju umetnosti obezbedili smo jednu kameru, jedan profesionalni snimač za terensko snimanje etnomuzikologa, lap topove i kompjutere, projektore, video bimove, fotokopir mašinu, kao i skener/faks/kopir mašinu.
Više informacija o projektu kao i pregled aktivnosti realizovanih do sada, dostupni su na: www.inmuswb.net
• Koordinator projekta na našoj ustanovi je dr Ira Prodanov Krajišnik, vanredni profesor, a glavni administrator Kristina Kovač.