Scroll Top

Helena, serbiae regina

}}

Svečano otvorena izložba „Helena, serbiae regina“ nastala povodom obeležavanja 75 godina od osnivanja Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture
Galerija Akademije umetnosti Novi Sad
Bulevar Mihajla Pupuna 20

Helena, serbiae regina

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka kulture Maja Gojković u Galeriji Akademije umetnosti Novi Sad svečano je otvorila izložbu „Helena, serbiae regina” koja je nastala povodom obeležavanja 75 godina od osnivanja Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Ova izložba uvrštena je u ovogodišnji program tradicionalne manifestacije ,,Mesec frankofonije” u Srbiji.

Gojković je rekla da je, pored naučne i umetničke vrednosti, ova postavka je i dobar primer kulturne diplomatije, budući da doprinosi jačanju kulturne saradnje i prijateljstva između Srbije i Francuske.
Prema njenim rečima, izložba o znamenitoj ličnosti srpske istorije francuskog porekla, Jeleni Anđel i njenoj zadužbini u srcu Srbije, manastiru Gradac, u sebi nosi višestranu simboliku.
„Kroz život svete kraljice, monahinje i svetiteljke Jelene Anžujske i njenu zadužbinu prikazani su snaga i moć srednjovekovne Srbije, izuzetna stvaralačka dostignuća toga doba koja su zauzela važno mesto u našoj kulturnoj i duhovnoj baštini”, istakla je Maja Gojković.

Prof. Siniša Bokan, dekan Akademije umetnosti Novi Sad istakao je da je sadržaj ove izložbe kulturno-istorijsko nasleđe Srbije, a upravo priča o Jeleni Anđel i manastiru Gradac kroz više slojeva oslikava veze Francuske i Srbije.
„Pored savremene umetnosti mi se bavimo i očuvanjem vrednosti prošlosti, a to je ono što svakako jeste kontekst ove izložbe i mi želimo da naš doprinos ovome bude kroz ovu divnu izložbu i zaista želim svima da uživate u ovim eksponatima”, rekao je Bokan.

Direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika prof. dr Dubravka Đukanović navela je da je na izložbi predstavljeno 12 umetničkih dela, od kojih su šest kulturna dobra.
„Kroz ovu izložbu smo predstavili deo istorije i umetnosti kulture Srbije, ali smo se potrudili i da prikažemo hronologiju veka i po dugog istraživanja, obnove i prezentacije kompleksa manastira Gradac. Kroz sve segmente ove izložbe protkani su detalji konzervatorsko-restauratorskog rada koji spada u jedne od najznačajnijih, najobimnijih i najuspešnijih realizacija u Srbiji”, objasnila je prof. dr Dubravka Đukanović.

Otvaranju izložbe prisustvovao je direktor Francuskog instituta i savetnik za kulturnu saradnju Ambasade Francuske Stanislas Pjere koji je u obraćanju prisutnima izjavio da ova izložba svakako doprinosi istorijski dobrim odnosima Francuske i Srbije.

Postavka je nastala u saradnji sa drugim nacionalnim ustanovama kulture i akademskim i naučnim institucijama, a svi zainteresovani posetioci imaće priliku da je pogledaju do 30. Marta 2023., radnim danima od 12 do 19 časova u Galeriji Akademije umetnosti u Novom Sadu (BUlevar Mihajla Pupina 20).
U okviru pratećeg programa izložbe biće organizovano:
• vođenje kroz izložbu, od strane članova autorskog tima, dr Dragane Pavlović i Sanje Kesić Ristić, u utorak, 21. marta u 18.00 časova
• predavanje ”Mesto i uloga pariske katedre Gabrijela Mijea u izučavanju mauzoleja kraljice Jelene” dr Dubravke Preradović, u petak, 24. marta sa početkom u 18:00 časova i
• radionica konzervacije fragmenata zidnog slikarstva u subotu, 25. marta sa početkom u 11:00 časova, koju će voditi msr Marijana Protić.

Slične vesti

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.