Изложба „Трагови егзистенције: Subscript“ проф. др ум. Горана Деспотовског
На сцени савремене визуелне уметности у Србији, Горан Деспотовски препознат је као стваралац „целокупно посвећен уметности“. Његов вишемедијски израз мотивисан је тежњом за континуитетом и истрајношћу у уметности, како би формирао одговор на питање времена у којем живимо. Изложба Трагови егзистенције: Subscript проговара се о човеку као „истрошеном бићу“. Инсталације, интерактивна дела и објекти баве се човековом менталном и физичком истрошеношћу која своје корене има у умножавању наметнутих отежавајућих околности живота. Та репресивна стања приморавају човека да се сврста у ред деперсонализованих, дехуманизованих и безличних јединки које је могуће посматрати само као масу. Дела приказана на изложби Трагови егзистенције: Subscripт опредмећују опште осећање мањка истинског живота. Од инсталације Селекција (2013), која представља обезличену масу људи у мушким оделима, заустављену у безидејном и нејасном стању, преко новијих дела попут Родног сведочења (2021) које, симулирајући приказ женског хора у форми групе лутки, допушта посматрачу да у рад упише сопствена значења, све до интерактивних видео радова (Планк, 2022) и најновијих инсталација (Љуљашка, 2023), Горан Деспотовски ствара јасну слику човека који, уместо живота, траје у „неживоту“, који је, уместо да развије сопствени идентитет, сведен на пуку масу. Уметник на тај начин преиспитује вредности времена које је произвело овакав савремени свет.
БИОГРАФИЈА АУТОРА
Горан Деспотовски (Вршац, 1972) дипломирао је на Вишој школи ликовних и примењених уметности у Београду (1995), а затим је на Академији уметности у Новом Саду завршио основне академске (1999), потом магистарске студије сликарства (2003) и стекао звање доктора уметности у области ликовних уметности (2018). Од 2004. запослен је на Академији уметности у Новом Саду, у статусу редовног професора од 2019. године. Председник је Савеза удружења ликовних уметника Војводине (од 2017).
Самостално је излагао у Новом Саду, Сомбору, Панчеву, Београду, Смедереву, Нишу, Краљеву, Зрењанину, Вршцу (Србија), Осијеку (Хрватска), Љубљани (Словенија), Темишвару (Румунија). Учествовао је на колективним изложбама у Београду, Крушевцу, Нишу, Панчеву, Зрењанину, Сомбору, Краљеву, Вршцу, Суботици (Србија), Темишвару (Румунија), Дортмунду, Карлсруеу, Флензбургу (Немачка), Софији (Бугарска), Холабруну, Бечу, Грацу (Аустрија), Скопљу (Македонија), Паризу (Француска), Тајчунгу (Тајван), Будимпешти, Печују (Мађарска), Торонту (Канада). Његова дела налазе се у јавним и приватним збиркама: Музеја савремене уметности Војводине, Галерије савремене ликовне уметности Ниш, Савремене галерије Зрењанин, Филозофског факултета у Новом Саду, Колекције Имаго Мунди. Изложба у Савременој галерији Суботица његова је 66. самостална изложба.
Изложбу подржавају: Министарство културе Републике Србије, Град Суботица, Нортх Енгинееринг д. о. о.