Scroll Top

Ambijentalna instalacija u okviru projekta EkOtisak

eko tisak
}}

Ambijentalna instalacija u okviru projekta EkOtisak

U okviru projekta EkOtisak, studentkinje sa Katedre za nove likovne medije: Julijana Pavlovič, Marija Mitić, Mila Stojanović, Una Mladenović i Sara Mladenović uz mentorski rad Sunčice Pasuljević Kandić, više stručne saradnice pripremaju ambijentalnu instalaciju koja spekuliše o ishodima antropocenog doba.

Osmišljena kao taktilno i senzorno iskustvo teži da suoči posmatrača sa kompleksnom mrežom uzročno posledičnih odnosa. Kroz intenzivan dijalog i zajednička istraživanja uključenih aktera, razvijaće se jedinstveni ambijentalni prostor koji će predstaviti posledice antropocena na društvo i prirodno okruženje.

Projekat EkOtisak – Klimatska Naučno-umetnička Akcija za Građane Novog Sad posvećen je klimatskim izazovima kroz spoj umetnosti i nauke. Centar za promociju nauke osmišljava nove načine informisanja javnosti i uključuje i same građane i građanke u naučna istraživanja, u saradnji sa Filozofskim fakultetom i Katedrom za nove likovne medije Departmana likovnih umetnosti Akademije umetnosti Novi Sad, kao i sa organizacijom Zeleni Sad.

Katedra za nove likovne medije doprineće projektu umetničkim uobličavanjem istraživačkog rada projektnih partnera i time približiti ishode istraživačkog rada posetiocima. Polazeći od pojma karbonskog (CO2) otiska kao mere ljudskog uticaja na životnu sredinu i klimu uopšte, razvijeni umetnički sadržaji lokalizovaće doživljaj klimatskih promena, (pre)često viđenih kao vremenski i prostorno apstraktne i daleke pojave.

Projekat je do sada sproveo nekoliko radionica na teme održive mode, ishrane, društvenog Co2 otiska na kojima su studentkinje aktivno učestvovale i sarađivale sa uključenim naučnicima. Jedna od radionica je i mentorstvo sa umetnicima Mirko Nikolić i Jacek Smolicki kroz koju je ostvarena internacionalna saradnja na teme soničnosti antropocenog okruženja.

Projekat EkOtisak sufinansira Fondacija ”Novi Sad 2022. – Evropska prestonica kulture” u okviru programskog luka ”Dunavsko more” i projekat TeRRIFICA.

Foto: Vladimir Janić

Slične vesti

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.