Knjiga “Dinko” prof. Milana Nikodijevića sa Katedre za audio –vizuelne medije Departmana dramske umetnosti, posvećena reditelju i svestranom filmskom posleniku Dinku Tucakoviću (1960-2013), objavljena je u ediciji “Festovih 50” povodom jubileja Festa, čiju je istoriju i Tucaković stvarao.
“Dinko Tucaković je bio dobri duh naše kulture i našeg filma. Svako od nas ima neku svoju priču vezanu za Dinka. Mnoge od tih priča su prisutne u ovoj knjizi, to je njena najveća draž. Priredio ju je i pisao čovek koji je bio jako blizak prijatelj i dugo sarađivao sa njim. Bio sam svedok iz prvog reda tog prijateljstva i te saradnje”, izjavio je sekretar za kulturu Beograda i predsednik Odbora Festa Ivan Karl na promociji koja je održana 5. marta 2022. u Kombank dvorani.
Autor knjige prof. Milan Nikodijević izjavio je da nije imao pravo, a nije ni želeo ni da odbije Ivana Karla kada mu je ponudio da radi ovu knjigu.
“Nekoliko značajnih decenija proveo sam družeći se i radeći sa Dinkom Tucakovićem”, rekao je Nikodijević, prisetivši se njihovih redovnih sastanaka u kafiću u Kosovskoj ulici, kod Muzeja Jugoslovenske kinoteke, čiji je Tucaković bio dugogodišnji upravnik, ali i uzbudljivog rada na serijalu o crnom talasu “Zabranjeni bez zabrane”, koji su zajedno režirali.
“Naš odnos bio je intenzivan pre svega zahvaljujući njemu. Umeo je da zove svaki dan. I kad nemamo konkretan posao, on se javi”, rekao je Nikodijević, dodajući da mu je na emotivnom planu bilo vrlo teško da se suoči sa ovim zadatkom.
“Dinko se svestrano i sveobuhvatno bavio kinematografijom, pre svega iz velike ljubavi. Ovu knjigu vidim kao polazište za ozbiljnije istraživanje jednog ogromnog opusa, koji smo mi pomalo i zaboravili. Dinka pamtimo po nekim filmvima, a kada sam ušao u arhivsku građu i video šta je sve napisao i gde je objavio, to je jedno bezobalno more za koje traba još jedno pet ovakvih knjiga. Ovde je samo jedan izbor koji može da ilustruje njegov teorijski i kritičarski rad”, rekao je Nikodijević.
Prema njegovim rečima, pokušao je sve to da svrsta u sedam poglavlja.
Prvo se zove “Pisati život”, tu je biografija, drugo “Pisati filmom” – njegova filmografija, zatim “Pisati za film” – teorijski radovi, “Pisati o filmu” – kritičarski tekstovi. Značajno poglavlje je “Kinotečanin”, a sledi “Misionar filma” – o njegovom bavljenju filmskim festivalima, od Festa do Animanime u Čačku. Naslov poslednjeg poglavlja je stih Zorana Bognara “Sve su smrti (samo) deo našeg sata”. Tu su In memoriam i dve pesme o Dinkovoj smrti, rekao je Nikodijević.
U knjizi je i 19 tekstova ljudi koje je Nikodijević pozvao da progovore o Tucakoviću.
“Hvala im, osvetlili su mnoge Dinkove osobine i aktivnosti koje bih možda zaboravio”, rekao je Nikodijević, zahvalivši i Dinkovoj supruzi Maji i ćerki Lani na ustupljenim fotografijama i podršci u ovom radu.
Foto: Fest/Cebef